מזבלה https://mizbala.com Sat, 10 Apr 2021 18:31:08 +0000 he-IL hourly 1 https://mizbala.com/_uploads/images/2021/01/Mizbala-com_Home_Logo.png מזבלה https://mizbala.com 32 32 אחרי שחסמה הוצאה לאור ימנית והסתבכה עם חבר כנסת, פייסבוק ישראל מתקפלת https://mizbala.com/news/121847 https://mizbala.com/news/121847#comments Mon, 19 Oct 2020 11:01:05 +0000 https://mizbala.com/?p=121847 הוצאת הספרים הימנית-שמרנית 'שיבולת' (הוצאת סלע מאיר), נחסמה משימוש במערכת הפרסום של פייסבוק ביום שישי האחרון. בפייסבוק לא סיפקו ל'שיבולת' שום הסבר על החסימה מעבר להודעת תבנית אוטומטית שבישרה כי פייסבוק החליטה לסגור את החשבון.

בשיחה עם ערוץ 7 אמר מנכ"ל 'שיבולת' רותם סלע כי "פייסבוק עשו את זה ללא התראה, ללא מתן סיבה וכעת לאחר שבקשנו לערער הם טוענים שזה יכול לקחת זמן רב בגלל הקורונה. לנו זה פחות יעזור אם עוד שבועיים הם יתחרטו, כי נכון להרגע מתנהל קמפיין שבפייסבוק הושקעו בו בשבועיים האחרונים (ממתי שהוא התחיל) עשרות אלפי שקלים, לאחר שבשנה האחרונה על רקע הקורונה הושקעו מאות אלפי שקלים".

מי שנחלץ לעזרתה של ההוצאה לאור הוא חבר הכנסת אריאל קלנר מהליכוד שפירסם בחשבון הטוויטר שלו אולטימטום לחברת פייסבוק ישראל לפיה יש לה 72 שעות להחזיר את החשבון שנחסם.

"חסימת החשבון העסקי של הוצאת הספרים שיבולת בפייסבוק זו חציית קו אדום. זו פגיעה קשה בהוצאת ספרים מכובדת ובעלת משקל בישראל, רק בגלל עמדותיה הימניות. יש לפייסבוק ישראל 72 שעות להחזיר לשיבולת את המשתמש, לפני שנתחיל לפעול בדרך של חקיקה."

פחות מ-20 שעות אחרי הציוץ של קלנר ובפייסבוק ישראל פתרו את החסימה המסתורית. בדוברות פייסבוק ישראל לא הגיבו בצורה מפורטת לחסימה ולאולטימטום של קלנר וסיפקו תגובה שכבר נמסרה פעמים רבות בעבר במקרים דומים, לפיה "מחקירת הצוותים הגלובלייים שלנו עולה כי מדובר היה בטעות טכנית שתוקנה".

בעמוד הפייסבוק של ההוצאה נכתב: "נכון להיום בבוקר נפתח מחדש חשבון המודעות של סלע מאיר שנחסם ביום שישי האחרון. בנוסף לכך – ובאופן מפתיע מאוד – נפתח מחדש גם חשבון מודעות נוסף שנחסם לצמיתות באפריל האחרון והשתחרר גם הוא".

]]>
https://mizbala.com/news/121847/feed 8
חה"כ אריאל קלנר במסר להנהלת פייסבוק ישראל "לא נשתוק עוד" https://mizbala.com/news/121842 https://mizbala.com/news/121842#comments Wed, 14 Oct 2020 12:35:49 +0000 https://mizbala.com/?p=121842 חבר כנסת נוסף בליכוד מתייחס לאיומי החסימה של פייסבוק ישראל על אושיות מהימין, שהמרכזיים בהם רן כרמי בוזגלו והצל, שקיבלו בחודש האחרון אזהרות מפייסבוק לפיהן הדפים שלהם נמצאים בסכנת סגירה.

בשבוע שעבר פנה חבר הכנסת עמית הלוי במכתב הבהרות למנכ"לית פייסבוק ישראל עדי סופר תאני וללוביסטית ומנהלת המדיניות ג'ורדנה קטלר. אל הלוי מצטרף חה"כ אריאל קלנר שהקדיש את זמן ה"נאומים בני דקה" במליאת הכנסת, למתיחת ביקורת נוקבת על הטקטיקות שפייסבוק ישראל נוקטת בכדי לשתק קולות ביקורתיים וקולות מהימין.

הפגנת הימין נגד פייסבוק ישראל
הפגנת הימין נגד פייסבוק ישראל

"פייסבוק מתנהלת כמו עוד ערוץ שסותם פיות בעקביות, הגיע הזמן לעצור את התופעה האלימה הזו. חופש הביטוי הוא ערך חשוב, לאייד אותו בלי שום הסבר, מדובר פה במסע ציד. אני מבהיר שלא נשתוק עוד ולא נקבל את ההתנהלות הזו. נפעל בכדי לוודא שחופש הביטוי נשמר גם ברשת החברתית".

]]>
https://mizbala.com/news/121842/feed 5
הפסיד אבל ניצח: הצל ישלם פיצוי סמלי בלבד בתביעת לשון הרע https://mizbala.com/news/121839 https://mizbala.com/news/121839#comments Mon, 12 Oct 2020 14:39:57 +0000 https://mizbala.com/?p=121839 תביעת לשון הרע ופגיעה בפרטיות בסך חצי מיליון ש"ח שהגיש גולש ב-2017 נגד יואב הצל אליאסי, הסתיימה השבוע בבית משפט השלום בפתח תקווה, עם פסיקה של השופט אמיר לוקשינסקי גל לפיה הצל ישלם פיצוי בסך 5,000 ש"ח, שהוא הסכום המינימלי שרשאי בית המשפט לפסוק כפיצויים ללא הוכחת נזק.

התביעה הוגשה בפברואר 2017 ע"י גיל בנימין כהן ובא כוחו עו"ד חץ-דוד עוזר, שבמרכזה מספר פרסומים שהתבצעו בעמוד הפייסבוק של הצל.

במקרה אחד התפרסם בעמוד הצל קולאג' תמונות של סטטוסים שנלקחו מתוך פרופיל הפייסבוק של כהן, בהם פרסומי נאצה שפירסם נגד כוחות הביטחון ודגל המדינה.

בין הצדדים התקיימו חילופי דברים קשים ואיומים עוד בטרם התביעה. בכתב התביעה טען כהן כי בעקבות הפרסומים בעמוד הצל, החל לקבל מאות הודעות מגולשים, חלקן עם איומים על חייו. מנגד הצל הציג כי לבית המשפט התכתבות בה כהן איים עליו ועל משפחתו: "ניפגש בקרוב, שמור על הילדים, אם אני מבזבז לך אותם אני אפילו לא יושב בית סוהר".

בפסק הדין מתח השופט ביקורת על חומרת התבטאויותיו של התובע שהיו הטריגר לשיתופים בעמוד הפייסבוק של הצל. "דברי נאצה מבישים ומבזים. לא ראיתי צורך להצטט את דברי הבלע הללו בפסק הדין" כתב השופט. עוד החליט כי "מאחר שהתובע לא הוכיח קיומה של "לשון הרע" בפרסום השני, הרי שתביעתו בעילה זו ביחס לפרסום השני, נדחית".

בהחלטתו כתב: "על רקע במת המחלוקת בין הצדדים, פיצוי סמלי בלבד כדוגמת שקל אחד, עלול לשדר מסר מוטעה של ביזוי נוסף של התובע או "ניצחון" של הנתבע, שעה שלאמיתו של דבר, בתיק זה אין "מנצחים" כלל. המסר שעל הפיצוי להעביר הינו בסופו של דבר, כי לצד הכוח הציבורי שצובר אדם ההופך ל"מוביל דעה", בפרט בתחומים ציבוריים, וזאת אף מעבר להובלת דעה בתחומים מסחריים או אחרים, צומחת לה גם אחריות ומתחייבת מידה מסוימת של איפוק וזהירות. בפרט הדברים נכונים, כמובהר לעיל, בהתבטאויות שבהן קיימים פערי כוחות מהותיים בין "מוביל הדעה" לבין מושא הפרסום, כבמקרה דנא. הסתפקות בפיצוי סמלי כגון שקל אחד בנסיבות אלה, עלול להוביל להתרת הרסן ולפגיעות העולות על הנדרש."

"בהתחשב במכלול השיקולים שפורטו לעיל, מצאתי להעמיד את הפיצויים על סך של 5,000 .₪ סכום זה הינו נמוך משמעותית מהסכום שהיה נפסק אלמלא הנסיבות המקלות שפורטו לעיל, אולם אין מדובר בפיצוי שהוא סמלי בלבד. לעניין הוצאות ההליך – בשים לב לתוצאה שאליה הגעתי, כמו גם לפער שבין התביעה לבין הסכום 4 שנפסק, מצאתי להורות כי כל צד יישא בהוצאותיו".

]]>
https://mizbala.com/news/121839/feed 2
פייסבוק ישראל רוצה להעלים את הצל ורן כרמי בוזגלו, חה"כ עמית הלוי דורש הבהרות https://mizbala.com/news/121833 https://mizbala.com/news/121833#comments Fri, 09 Oct 2020 12:56:59 +0000 https://mizbala.com/?p=121833 חברת פייסבוק ישראל בניהולן של המנכ"לית עדי סופר תאני ומנהלת המדיניות ג'ורדנה קטלר, ממשיכה במתקפה נגד אושיות הימין והפעם על הכוונת של פייסבוק ישראל – יואב הצל אליאסי ופעיל הימין הבולט רן כרמי בוזגלו שקיבלו יחדיו "התראה אדומה" שמשמעותה שהעמודים הגיעו לרף הגבוה של הפרות "כללי הקהילה" של פייסבוק והם יכולים להיסגר בכל רגע נתון.

הצל נחשב לאחת הדמויות הדומיננטיות במרחב הדיגיטלי עם כ-650 אלף עוקבים בשלל הפלטפורמות, כאשר עמוד הפייסבוק שלו נחשב לחוד החנית בפעילותו עם 492 אלף עוקבים ומיליוני חשיפות לתוכן מדי חודש.

רן כרמי בוזגלו הוא פעיל ימין ותיק ומוכר אחריו עוקבים עשרות אלפי גולשים, בהם חברי כנסת, עיתונאים ואנשי ציבור. בשנתיים האחרונות, עוסק כרמי בוזגלו בפעילויות שטח על בסיס יומי ברחבי הארץ, מה שהפך אותו לדמות מרכזית ומשפיעה בפעילות פוליטית אזרחית.

כרמי בוזגלו והצל אינם היחידים שקיבלו התראות טרם סגירה. עפ"י מעריב, אל לשכתו של חבר הכנסת מהליכוד עמית הלוי, הגיעו פניות רבות מגולשים שקיבלו אזהרות דומות.

מתוך עמוד הצל בפייסבוק
מתוך עמוד הצל בפייסבוק

במכתב ששיגר חה"כ הלוי לסופר תאני וקטלר, נכתב: "בתקופה האחרונה הגיעו ללשכתי פניות רבות על התראות חסימה וחסימות של דפי פייסבוק רבים העוסקים בנושאים פוליטיים-חברתיים. "התראות אדומות" וחסימות מעין אלו התלויות ועומדות מעליהם מונעות במקרים אליהם נחשפתי, להביא לידי ביטוי רחשי לב, דעות ותובנות החשובות והמשקפות את על ליבו של ציבור גדול בישראל וזאת ללא הצדקה מספקת וללא שניתנת להם זכות ערעור".

עוד ציין חבר הכנסת כי "לחסימות משתמשים יש מחיר כבד, הן בהקשר של הפגיעה בשיוויון, בחופש הביטוי שלהם ופעמים רבות הדבר גורם לנחסמים נזק כללי ואישי כבד. לכן, מאחר ונושא זה הוא חשוב מדי מכדי שנשאיר אותו ללא פיקוח פרלמנטרי. בכוונתי לפעול לקיום דיון המשך בנושא בוועדה הרלוונטית. הדברים מתבקשים, בפרט נוכח הגבלת היכולת של אזרח לתבוע את פייסבוק על נזק שנגרם לו בגין חסימה או צנזורה של דברים ברשת החברתית".

מנכ"לית פייסבוק ישראל עדי סופר תאני, צילום - סיוון פארג' יח"צ
מנכ"לית פייסבוק ישראל עדי סופר תאני, צילום – סיוון פארג' יח"צ

בסיום המכתב, הציג את הנושאים אותם הוא מבקש להבהיר: "כיצד מתקבלת ההחלטה על הסרה/חסימה של תכנים/כותבים ברשת החברתית? מי הצוות האמון על כך בישראל? אלו החלטות מתקבלות על ידי אלגוריתם ואלו נבדקות על ידי בני אדם? האם וכיצד ניתן לערער על החלטות פייסבוק ולקבל תשובה מפורטת? מה לוח הזמנים לבדיקה או ערעור על החלטות אלו? כיצד נמנעת פייסבוק מהטיה פוליטית בסוגיית הצנזורה וחותרת לשוויוניות והוגנות?".

בחברת פייסבוק ישראל סירבו להגיב בנושא.

]]>
https://mizbala.com/news/121833/feed 9
ביריונות דיגיטלית: כך קשת הדחיקה מפייסבוק את הדלפת גמר נינג'ה ישראל 2021 https://mizbala.com/digital/social-media/121822 https://mizbala.com/digital/social-media/121822#comments Mon, 28 Sep 2020 19:10:54 +0000 https://mizbala.com/?p=121822 קבוצת התקשורת 'קשת' בעלת חברת החדשות n12, השתמשה בטקטיקות של ביריונות והשתקה, בכדי להעלים מפייסבוק ומאינסטגרם תיעוד מביך שחשף לכאורה את זוכה גמר נינג'ה ישראל 2021, חודשים לפני מועד השידור המקורי.

נינג'ה ישראל (Ninja) היא תוכנית ריאליטי אתגרי (במקור אמריקאית ויפנית) שמשודרת בקשת מאז 2018 בהנחיית אסי עזר ורותם סלע. התוכנית מצולמת במתחם מושקע שהוקם בנמל חיפה והיא נהנית מאחוזי רייטינג גבוהים.

ביום שבת (26.8) חזרה נינג'ה ישראל לעונה שלישית שצולמה באוגוסט השנה. עם נתוני פתיחה גבוהים, פרק הפתיחה של העונה השלישית משך כ-720 אלף צופים עם 24.1% רייטינג (על פי אייס).

אלא שכבר במהלך שידור פרק הבכורה קרה לכאורה הנורא מכל עבור הפקת התוכנית ותיעוד וידאו שצולם בנמל חיפה בחודש אוגוסט ע"י אנונימים, הופץ ברשת כמעט במקביל לשידור הבכורה בטלוויזיה וחשף לכאורה את הזוכה הגדול של נינג'ה ישראל 2021 – יובל שמלא, כאמור זמן רב לפני מועד שידור הגמר בטלוויזיה.

הסרטון שהופץ ברשת תפס את קשת במערומיה ופוטנציאל הנזק הטמון באובדן הרייטינג של המגה ריאליטי שלה, הוביל אותה לנקוט בשורה של צעדים בריוניים כנגד גולשים ועמודים ששיתפו את הסרטון. כך חושפת המזבלה.

בקשת מעולם לא הצהירו כי מדובר בסרטון ערוך וטענו כי צולמו מספר וורסיות של ההכרזה. גם שלל הספקולציות שהוצפו ברשת לא הטילו ספק במהימנותו, אולם בזמן שעיתונאים וכתבי בידור ותרבות ששיתפו את הסרטון ברשתות השונות, התבקשו בנימוס על ידי קשת להסירו מתוך קולגיאליות וכך גם עשו, גולשים ועמודים פרטיים ששיתפו אותו, קיבלו מפייסבוק הודעת הסרה שרירותית.

הסרת הסרטון בעקבות הדיווחים
הסרת הסרטון בעקבות הדיווחים

למזבלה נודע כי למרות שקשת אינה בעלת הזכויות על הסרטון ולא הייתה לה שום דרישה חוקית עליו, בכדי לכפר על הפדיחה, שיגרה קשת בנתיב המהיר של פייסבוק ישראל, שורה של דיווחים כוזבים על עמודים וגולשים שהפיצו אותו, כאשר בחלק מהמקרים הגולשים אף נחסמו משימוש בפייסבוק ומאינסטגרם בעקבות הדיווחים השקריים.

אחד העמודים שממנו הוסר הסרטון, הוא עמוד חדשות מוכר שקיבל את הסרטון מהצלם המקורי עם אישור להפיצו, כך לטענתו. בהודעת הערעור ששלח לפייסבוק כתב: "בסרטון אין שום הפרת זכויות ולא הפרת קניין יוצרים. סרטון שצילם אזרח ברשותו החופשית! הסרטון לא שייך לקשת ולא לתוכנית נינג'ה ישראל! נבקש להחזירו במיידי".

לא בעלת הזכויות, אך דורשת אותם
לא בעלת הזכויות, אך דורשת אותם

בחברת פייסבוק ישראל סירבו להגיב.

]]>
https://mizbala.com/digital/social-media/121822/feed 15
רחמים כהן, השופט שריסן את כוחן של פייסבוק וגוגל בישראל פורש במפתיע https://mizbala.com/news/121819 https://mizbala.com/news/121819#comments Wed, 23 Sep 2020 12:28:18 +0000 https://mizbala.com/?p=121819 בלעדי: שופט בית המשפט המחוזי תל אביב, רחמים כהן, שנקשר לתקדימים בהליכים נגד גוגל ופייסבוק בישראל, החל להעביר תיקים קיימים לקראת פרישה מוקדמת, כך נודע למזבלה מפי מקור, שהצביע כי חלק יתכן ואולץ לפרוש בעקבות "עבודה טובה מדי" אל מול תאגידי האינטרנט.

כהן (58) הוא שופט ותיק בתל אביב, לכהונתו כשופט השלום מונה ב-2002 ומאז 2014 משמש כשופט המחוזי.

בכהונתו במחוזי לקח חלק במספר הליכים בעלי סיקור תקשורתי גבוה, בהם תביעתה של ענת קם כנגד קבוצת 'הארץ' והעיתונאי אורי בלאו, תביעת יחידות הדיור נגד קלאב הוטל ונוספות, אולם כהן הפך לשופט אהוד ומוערך דווקא בקרב צדדים שמנהלים הליכים נגד תאגידים רב לאומיים כמו פייסבוק וגוגל.

רחמים כהן
רחמים כהן

בשנים האחרונות שפט כהן במספר רב של הליכים שהתנהלו כנגד גוגל ופייסבוק, חלק נסגרו בהסכמי פשרה או התקדמו לפסקי דין שקבעו תקדימים מסוכנים והרסניים עבור תאגידי האינטרנט, ואחרים עדיין מתנהלים כמו התביעה של אמיר חצרוני נגד פייסבוק, התביעה של סניה ולדברג ואלי נכט נגד פייסבוק ותביעות נוספות שככל הנראה יעברו לידי שופט/ת אחר/ת בעקבות פרישתו המוקדמת.

ב-2017 פסק כהן לטובת אבי לן וקבע כי על פייסבוק להשיב לאוויר את עמוד 'סטטוסים מצייצים' שהוסר מהרשת החברתית. כהן גם חייב את פייסבוק להשיב 27 עמודים של חברת קריאיישן סטייג' שהוסרו וחייב את פייסבוק להחזיר את הפרופילים של עובדי חברת NSO שנמחקו על ידה. באחרונה הגיעה לפסיקה תקדימית במסגרת תביעה של קבוצת עסקים קטנים נגד פייסבוק וקבע כי גם עמודים עסקיים יידונו לפי הדין הישראלי.

]]>
https://mizbala.com/news/121819/feed 6
טוויטר חטפה הוצאות בתביעה שהוגשה נגדה ע"י לינוי בר-גפן https://mizbala.com/news/121813 https://mizbala.com/news/121813#comments Sun, 13 Sep 2020 17:18:13 +0000 https://mizbala.com/?p=121813 אשת התקשורת לינוי בר-גפן מנהלת מזה כשנה הליך משפטי בדלתיים סגורות נגד רשת המיקרו-בלוגינג טוויטר (twitter) בישראל. טוויטר שמיוצגת ע"י פירמת 'הרצוג פוקס נאמן' (שגם מייצגת את פייסבוק ישראל) ביקשה לדחות את התביעה בטענה כי אינה יושבת בישראל (למרות שמעסיקה עובדים ישראלים, משרד יח"צ מקומי ומקיימת אירועי טק מקומיים) ולאור כך ישראל אינה המקום לדון בתביעה. אם לא די בכך, פרוטוקולים שאסורים לפרסום חושפים כי הרצוג פוקס נאמן השתמשו בטקטיקות של השפלה וביזוי מיני של בר-גפן ובעלה בכדי להביא לדחיית התביעה.

את תביעת הנזיקין הגישה בר-גפן באוגוסט 2019 באמצעות עורכי הדין גיא אופיר ורועי בן דוד, בה היא דורשת 300 אלף ש"ח בגין אי הסרת ציוץ מכוער שפורסם ע"י משתמש אנונימי נגדה ונגד בעלה בן זליכה, שסובל מנכות בעקבות אירוע מוחי שעבר.

כשגילתה בר-גפן את הציוץ היא פנתה לחברת טוויטר בבקשה כי יסירו אותו. בטוויטר לא ייחסו חשיבות לפניותיה של בר-גפן וסירבו להסיר את הציוץ. בעקבות כך הגישה בר-גפן את התביעה.

https://twitter.com/LinoyBarGeffen/status/1305166294682042369

הציוץ שעומד במרכזה של התביעה שכאמור מתנהלת תחת איסור פרסום, מעולם לא היה צריך לראות אור בטוויטר והוא נכתב מתוך רצון להכפיש, להשפיל ולבזות באופן אינטימי את בר-גפן ובעלה. את ההשפלה של בר-גפן ובעלה המשיכה גם פירמת עורכי הדין 'הרצוג פוקס נאמן' שמייצגת את טוויטר ולאורך הדיונים ביקשו עורכי הדין להשפיל ולהנמיך את בר-גפן עם מעשיות מעברה.

היום (ראשון) קבע השופט גלעד הס (השלום הרצליה) כי ככל וטוויטר אינה מסירה פוסט פוגעני, האחריות חלה עליה כפי שחלה על כותב הדברים. עוד קבע השופט הס שלא חסך בדברי ביקורת על טוויטר ועל התנהלותה בתיק כי המשפט יתקיים לפי הדין הישראלי בישראל ולא במקום מושבה של טוויטר (אירלנד או ארה"ב) כפי שטוויטר ביקשה. הס אף חייב את טוויטר בהוצאות משפט בגובה של 20,000 ש"ח.

חברת טוויטר ואיש היח"צ מתיו קריגר GKPR סירבו להגיב בנושא.

// גילוי נאות

]]>
https://mizbala.com/news/121813/feed 2
איך פייסבוק ישראל ריסקה את חלום המסעדה של מוחמד https://mizbala.com/digital/social-media/121796 https://mizbala.com/digital/social-media/121796#comments Sun, 09 Aug 2020 15:58:20 +0000 https://mizbala.com/?p=121796 מוחמד, צעיר ישראלי עם תאומים טריים חלם במשך שנים רבות על הקמת מסעדת בשרים משלו. השנה הוא הצליח להגשים את החלום ולמרות הקשיים שהגיעו בעקבות נגיף הקורונה, מוחמד לא ויתר, השקיע כסף, שיפץ והקים מסעדה משלו בעפולה.

נרגש ושמח, מוחמד שמשתמש בפייסבוק ב-10 השנים האחרונות, שהם כמעט שליש מחייו! יודע שכולם נמצאים ב"מדיה החברתית" וזהו המקום האידיאלי עבורו לפרסם לקהל ממוקד על מסעדת הבשרים החדשה שלו.

מוחמד יצר סטיקרים של המסעדה לוואטסאפ, הוא מיתג את עמודי הפייסבוק והאינסטגרם של המסעדה, וגם החליט על תקציב פרסום שיאפשר לו לקדם את הבשורה על המסעדה החדשה בפלטפורמות הפרסום של פייסבוק ואינסטגרם.

בוקר אחד ואחרי שפייסבוק שאבה בשמחה במשך מספר ימים את מיטב כספו של מוחמד על קידומי תוכן, התעורר וגילה כי פרופיל הפייסבוק האישי שלו נמחק ללא שום סיבה ופייסבוק אינה מאפשרת לו לערער על ההחלטה או לקבל סיבה הגיונית למחיקתו.

ביחד עם הפרופיל האישי כל פעילות הפייסבוק והאינסטגרם של מוחמד הוסרה ונמחקה כליל, לרבות עמוד מסעדת הבשרים שלו שפתח רק זה עתה וכאמור נמצא בשיאו של קמפיין ממומן בפייסבוק.

פרופיל הפייסבוק של מוחמד לא נפרץ, מוחמד לא הפר את תנאי השימוש של פייסבוק, הוא אינו שותף בשום שיח שיכול להיות מקוטלג כבעייתי ואפילו חיובי הפרסום של מוחמד בפייסבוק כובדו וירדו מחשבונו.

אז מדוע בכל זאת פייסבוק בחרה למחוק את חייו ועסקיו מהרשת החברתית? אובד עצות ומוכה טראומה על האפשרות כי חלום המסעדה שלו ירד לטמיון, פנה מוחמד בצורה נאותה לבכירי פייסבוק ישראל, בהם למנכ"לית עדי סופר תאני, לדוברים מעין שריג וזמיר דחב"ש ולעובדי פייסבוק בכירים נוספים כדוגמת יונתן נמרודי, ניר אורן וצח הדר שביכולתם לסייע ברמת קליק בתיקון העוול הנורא שנגרם לו.

אחד אחד סירבו עובדי ועובדות פייסבוק לסייע למוחמד. רבים מהם חסמו אותו בוואטסאפ, אחרים התעלמו מפניותיו, ומוחמד נותר שבור ומרוסק ללא שום סיבה.

בימים אלה משיקה פייסבוק בישראל תוכנית מענקי קורונה לעסקים קטנים שנפגעו כתוצאה מהמשבר הכלכלי. מדובר במענקים שמשלבים בין כסף מזומן לשוברי פרסום בפייסבוק ואינסטגרם ומיועדים לעסקים שעומדים בפני קריסה או משבר עמוק.

עם חלום מרוסק, מוחמד שלבינתיים נאלץ לפתוח פרופיל פייסבוק חדש, קיווה שאולי המענק יסייע בתיקון החטא הגדול של פייסבוק כלפיו, אך חוסר האנושיות של פייסבוק הכה בו שנית כשגילה כי אינו עומדים בקריטריונים של פייסבוק לקבלת מענק, שכן פייסבוק ישראל בחרה להעביר מענקים רק לעסקים שנמצאים בתחומי העיר תל אביב.

חברת פייסבוק ישראל סירבה להגיב בנושא.

]]>
https://mizbala.com/digital/social-media/121796/feed 2
אחרי 14 שנות פעילות תפוז אנשים סוגרת את אתר הוידאו פליקס https://mizbala.com/news/121790 https://mizbala.com/news/121790#comments Sun, 09 Aug 2020 14:48:22 +0000 https://mizbala.com/?p=121790 אתר שיתוף הסרטונים הישראלי flix היה חלק ממערך אסטרטגי מבטיח של נכסי דיגיטל שהוקמו ע"י קבוצת תפוז אנשים ויועד להפוך לפלטפורמת הוידאו המובילה בישראל. 14 שנים אחרי שהוקם, טלטלות השוק שחווה מול פלטפורמות רב-לאומיות כמו יוטיוב של גוגל, לצד בעיות ניהוליות בקבוצת תפוז וירידה בטראפיק, פליקס מסיים תהליך גסיסה ארוך ועתיד להיסגר כבר בחודשים הקרובים כשמאגר הסרטונים האדיר שלו יוסר לחלוטין מהרשת.

פליקס שהוקם ב-2006, היה אתר שיתוף הוידאו הישראלי הגדול ביותר ובין הבודדים בקטגוריה בעברית, לצד heep של סלקום (שנסגר גם) ויוזמות שיתוף וידאו עצמאיות אחרות. קבוצת תפוז אנשים ראתה בפליקס נכס חשוב בסל הפלטפורמות שבבעלותה, שכלל גם את אתר הפורומים והבלוגים של תפוז, אתר BlogTV (שידורים חיים), ok (הקמת עמוד בית אישי), סנוז (מיקרובלוגינג), שאפו (משחקים) ונוספים, רובם בהשראת אתרים בינלאומיים.

תפוז ופליקס היו ככל הנראה הפלטפורמות הראשונות בישראל שתימרצו גולשים שהניעו טראפיק. פליקס הפעילה מודל שותפים בו חלקה רווחים עם שותפי תוכן ופאבלישרים ותפוז שהפעילה גם תוכנית שגרירים, שילמה CPM נאה לבלוגרים שהזרימו טראפיק לבלוגים שלהם שאוחסנו בבלוגייה של תפוז. תחת פלטפורמת פליקס גם נולדו יוצרים מהמוכרים בישראל, דוגמת רועי כפרי שהיה עובד תפוז-פליקס ופרח מתוך פלטפורמת הוידאו ביחד עם ניב מג'ר עם סדרות קאלט רשתיות כמו 'ניצה ולחם', 'חתולונובלה' ונוספות.

מודעה של flix בגלובס ב-2013
מודעה של flix בגלובס ב-2013

בספטמבר 2013 רכשה קבוצת קו מנחה של משפחת בגס את פעילות האינטרנט של תפוז אנשים בסכום זעום של 4.3 מיליון ש"ח. העיסקה כללה גם את אתר פליקס ואת "דף הבית הראשון שלי" (my first homepage) שמיועד לילדים.

קו מנחה לא הצליחה לשקם את תפוז וב-2015 מרבית ממערכת תפוז פוטרה ומנכ"לי הזרועות של תפוז, בהם דן חן שכיהן כמנכ"ל חברת האם, עזבו את תפקידם. בעקבות פרסום הדברים במזבלה, דרשה קו מנחה 1 מיליון ש"ח בפיצויים ואת הורדת הכתבה.

גם אחרי שקבוצת קו מנחה מכרה את אחזקותיה בתפוז ובאתר שיתוף הוידאו פליקס, בעליה החדשים של קבוצת תפוז אנשים לא הצליחו להחזיר עטרה ליושנה ובחודשים האחרונים קיבלו משתמשי תפוז הודעה לפיה מערכת האתר מיושנת מדי בכדי שימשיכו לתחזק אותה, כאשר על פי אור אליעז מנקסטר, תפוז לא תשמור על כלל ארכיון התכנים האדיר שהועלו לאתר הפורומים מאז 1996 ובמקביל תסיר מהאוויר את אתר פליקס. הנהלת תפוז אנשים אישרה את הדברים וכי FLIX יורד מהאוויר.

תגובת תפוז אנשים: "תפוז לא החליף מערכת במשך שנים רבות ואין לנו את היכולת להמשיך ולתחזק את המערכת הישנה. אנחנו עושים מאמצים בשבועות הקרובים להחליף למערכת חדשה שתוכל לשמש את הגולשים בשנים הקרובות. כבר יצרנו קשר עם מנהלי הקהילות שלנו שנותנים לנו פידבק על האתר החדש. אנחנו מנסים מאוד להעביר כמה שיותר מההודעות שנשלחו בפורום מהמערכת הישנה לחדשה. העברת הודעות רבות מאוד כמו שיש בתפוז למערכת חדשה זה אתגר לא פשוט. אנחנו מקווים שנצליח להעביר את כל ההודעות, אך אנחנו טרם יודעים. אנו משערים שבשבועות הקרובים נתחיל בתהליך ההעברה, וממליצים לגולשים לשמור מה שהם יכולים מהפורום הישן. אנו משתדלים שכל הפורומים והתוכן יעברו לאתר החדש אבל אנחנו עדיין לא בטוחים. אנחנו לא מתכננים להעביר את FLIX לאתר החדש".

]]>
https://mizbala.com/news/121790/feed 3
כאילו אין משבר: פייסבוק ישראל הפכה קומה שלמה במגדל לחדר אוכל יוקרתי https://mizbala.com/news/121792 https://mizbala.com/news/121792#comments Sun, 09 Aug 2020 13:50:53 +0000 https://mizbala.com/?p=121792 בשיא משבר הקורונה ובזמן שעסקים רבים קורסים מסביב ועובדים מוצאים בכפייה לחל"ת, ישנה לפחות חברה אחת שדווקא מפזרת סכומי עתק ומנצלת את המשבר הקשה להתרחבות רברבנית. החברה הזו היא פייסבוק ישראל, שכידוע אינה משלמת אגורה מס על הכנסות חסרות תקדים בישראל המוערכות בכ-100 אלף דולר בכל שעה עגולה.

בחסות משבר הקורונה, פייסבוק ישראל תחת המנכ"לית עדי סופר תאני, מתרחבת ושוכרת בימים אלו שתי קומות נוספות במגדל שרונה עזריאלי. במקביל, את קומה 37 במגדל היוקרתי הסבה פייסבוק לחדר אוכל היקר בישראל המאובזר גם במטבח פעיל וחדשני.

פייסבוק ישראל שוכרת כיום כ-24 אלף מ"ר המתפרסים על 10 קומות במגדל העסקים הגבוה בישראל – עזריאלי שרונה. בנוסף היא שוכרת מספר קומות במגדל רוטשילד 22. על פי כלכליסט, לאור קשיים אליה נקלעה חברת מג'יק ליפ ששכרה בשרונה את קומות 47-48, פייסבוק ישראל החליטה להתרחב ונכנסה במקומה של מג'יק ליפ עם שטח נוסף של 5,000 מ"ר. שווי העיסקה היא כ-10 מיליון ש"ח לשנה.

העבודות על חדר האוכל של פייסבוק, צילום: בנין הארץ, בשימוש הוגן
העבודות על חדר האוכל של פייסבוק, צילום: בנין הארץ, בשימוש הוגן

מזה כ-5 חודשים שחלק ניכר מעובדי פייסבוק ישראל אינם מגיעים למשרד כבשגרה וככל הנראה בכוונת פייסבוק העולמית בעקבות הכרזות שונות של מארק צוקרברג, לאמץ את מודל העבודה מרחוק עבור נתח משמעותי מעובדיה.

שינוי מטרת קומת המשרדים והפיכתה לחדר אוכל עם מטבח פעיל, היוותה "אתגר הנדסי ומכיוון שהבניין תוכנן למשקלים המתאימים למשרדים, נדרש לבצע חיזוק תקרת הקומה עבור הפיכת ייעודו לחדר אוכל." כך על פי חברת בנין הארץ שהובילה את הפרויקט.

]]>
https://mizbala.com/news/121792/feed 2
חשיפה: למה פייסבוק ישראל השהתה סרטוני לייב של אור-לי ברלב https://mizbala.com/news/121785 https://mizbala.com/news/121785#comments Sun, 02 Aug 2020 16:49:29 +0000 https://mizbala.com/?p=121785 העיתונאית העצמאית אור-לי ברלב, פעילה חברתית ותיקה ומוערכת, העבירה אמש (שבת) בשידור חי לעוקביה בפייסבוק כמעט 5 שעות של סטרימינג מהמחאה הציבורית מול מעון ראש הממשלה בירושלים.

לאחר סיום השידורים החיים, הופתעה ברלב לגלות כי שני שידורי הלייב, כל אחד בן כשעתיים וחצי נתקעו על מצב "עיבוד וידאו" (המרה פנימית בפייסבוק) ולא היו זמינים לצפייה. בעקבות כך פירסמה ברלב סטטוס ויראלי שזכה לאלפי אינטראקציות, בו שיתפה בתחושותיה כי פייסבוק ישראל היא זו שפעלה להסרת הסרטונים בעקבות מניעים פוליטים.

"ההפגנה הכי גדולה שהייתה בבלפור, רבבות אדם, ופייסבוק מסירה את שני השידורים החיים שהעברתי! בשירות נאשם בפלילים שמנסה לייסד דיקטטורה."

יש לציין כי תקלות מסוג זה קורות בעקבות באגים ועומסים מזדמנים על המערכות של פייסבוק, במיוחד כשמדובר בסרטוני לייב ממושכים, אולם מאחורי השהיית הפרסום הציבורי של הסרטונים של ברלב, עומדת סיבה אחרת לגמרי, והיא אינה תקלתית, כך חושף בפני המזבלה מקור בחברת facebook מחוץ לישראל.

3.5 שנים אחרי שקיימה ניסוי צנזורה רחב היקף בישראל שהתרכז בניטור ונטרול של שיח סביב מילים כמו "כושי" ו"קוקסינל", חברת פייסבוק החלה באחרונה בישראל וככל הנראה במדינות נוספות בניטור אנושי (לצד אלגוריתמי) של סרטוני לייב מהפגנות ומחאות במטרה לזהות ולגדוע בזמן אמת מסרים "בעיתיים".

הסרטון של ברלב אומנם לא נקטע במהלך השידור החי, אך בזמן שהיה "תקוע" הוא למעשה היה בשלב מודרציה בו הוא נצפה מההתחלה ועד הסוף ע"י גורם אנושי. את המהלך מובילה מנהלת המדיניות ולוביסטית פייסבוק בישראל, ג'ורדנה קטלר. כך נודע למזבלה.

ברלב כאמור אינה גולשת מן המניין וקשה יהיה להעלים תכנים עדכניים מהוול שלה ללא הבאזז הציבורי וכ-6 שעות לאחר שפירסמה את הסטטוס, חברת פייסבוק ישראל, כבר החזירה את הסרטונים במלואם לאוויר.

עבור גולשים קצת פחות ציבוריים מברלב, סרטונים עם מסרים "בעיתיים" לשיטתה של פייסבוק, יקטעו בעתיד כבר במהלך השידור החי.

בחברת פייסבוק ישראל סירבו להגיב לכתבה.

אחרי שנחשף במזבלה, פייסבוק מודה שסייעה בריגול אחר בכירי טלגראס

(צילום תמונה – סטודיו שחר תמיר Shahar Tamir – Photography)

]]>
https://mizbala.com/news/121785/feed 2
המעצר האלים בפארק הירקון: השוטר אנדריי פלנוב תובע דיבה את ליעד אגמון https://mizbala.com/news/121775 https://mizbala.com/news/121775#comments Thu, 30 Jul 2020 11:16:48 +0000 https://mizbala.com/?p=121775 פרסום ראשון: האם אזרחים צריכים להתחיל לחשוש מתיעוד שוטרים בוידאו, גם במקרים שמדובר במעצר אלים? היזם ליעד אגמון, בעלה של אשת הטלוויזיה שי-לי שינדלר, הסעיר את הרשת באפריל לאחר שפירסם תיעוד וידאו של אלימות משטרתית בפארק הירקון. כזכור בתיעוד נראו שני שוטרים, אחד מהם הוא אנדרי פלנוב, כשהם משתמשים בכוח, לא סביר לכאורה, בכדי לעצור אדם שישב בפארק וסירב להזדהות.

תיעוד המעצר האלים שמגיע במקביל למשבר אמון עמוק בין הציבור למשטרת ישראל הופץ ברחבי הרשת והוביל בתחילה לביקורת נוקבת על התנהלות השוטרים. במשטרת ישראל בחרו לנהל את המשבר באמצעות הפצת דיסאינפורמציה לתקשורת ולציבור אודות פרטי האירוע, לרבות קטעי מצלמות גוף חתוכים ומניפולטיבים וסילוף סיבת המעצר של האזרח, מעשה שהצליח להפוך את היוצרות ולייצר בתוך זמן קצר גל של הסתה ואיומים על אגמון ושינדלר, שהפכו מזוג אזרחים מודאג שבסה"כ תיעד את מה שנראה כמו אלימות משטרתית,לקורבנות של ביריונות רשתית בחסות משטרת ישראל.

סרטון מצלמה חלקי שמשטרת ישראל פירסמה

במשטרת ישראל פיתחו בשנים האחרונות טקטיקות השתקה נגד הציבור הרחב. תחת ניהולו של רפ"ק ליאור צדוק, שמשמש כקצין השיימינג של משטרת ישראל, שוטרים מעודדים להגיש תביעות אזרחיות כנגד אזרחים, ובמקרים לא מבוטלים אף זוכים.

בעקבות תיעוד המעצר בפארק הירקון, הגיש השוטר אנדרי פלנוב תביעה בגובה של 250 אלף ש"ח, נגד אגמון ונגד 3 אנשים שנוספים שלטענתו הפיצו את הסרטון והוציאו את דיבתו. את תביעת לשון הרע, הגיש פלנוב באמצעות עורך הדין יוני ג'ורנו, כאשר לפי מידע שבידי המזבלה השוטר פלנוב מנהל בימים אלה כ-4 הליכים בתביעות שונות כנגד אזרחים בנושאים דומים.

אגמון שמיוצג על ידי פירמת עורכי הדין הנחשבת 'הרצוג פוקס נאמן' הגיש באחרונה כתב הגנה לתביעה של פלנוב, בה טען כי לא מדובר בהוצאת לשון הרע, אלא במקרה של אזרח (אגמון) "שהיה עד למקרה אלימות ברוטאלית מצד שוטר בתפקיד כנגד אזרח שלא הפעיל כל כוח נגדי".

לכתב התביעה הוסיף אגמון רפרנסים מהרשת, לפיהם השוטר פלנוב היה לכאורה מעורב בעבר בתקריות אלימות נוספות נגד אזרחים, בהם אלימות שהופעלה נגד חושף השחיתויות רפי רותם. בעקבות כך הגיש רותם ב-2017 תביעה נגד משטרת ישראל וקבוצת שוטרים, בהם פלנוב.

עוד נודע למזבלה כי קבוצת אקטיביסטים עתידה לשחרר בקרוב לרשת את סרטוני המצלמות המלאים (שנחתכו במקור ע"י המשטרה) של פלנוב ושוטרת נוספת שהייתה איתו במהלך המעצר. על פי הקבוצה, "האלימות המשטרתית מורגשת היטב בסרטונים המלאים ופניה האמיתיות של משטרת ישראל יחשפו לאחר שזו בחרה ביודעין לפרסם קטעי וידאו ערוכים ושקריים מתוך מטרה לגנוב את דעת הציבור בתפיסתו ממה שבאמת קרה בפארק הירקון".

סרטון המעצר האלים שצילם אגמון

תגובת דוברות משטרת ישראל: "לצערנו, לעיתים קרובות מדי אנו נתקלים בתופעה פסולה של 'שיימינג' (ביוש) ברשת כלפי שוטרים אוכפי חוק, בד"כ על רקע פעילות אכיפה שביצעו. המשטרה רואה בחומרה כל ניסיון פגיעה והכפשה של שוטרים על רקע מילוי תפקידם לשרת ולהגן על אזרחי ישראל, בין היתר באמצעות פרסומים פוגעניים ברשתות החברתיות. הטיפול בפרסומים פוגעניים מתבצע בהתאם לנסיבות המקרה ובמטרה לסייע לאותם שוטרים ולהתמודד עם התופעה המכוערת והוא מתמקד בעיקר בניסיון להסיר את הפרסום וללוות את השוטר.

יודגש כי לשוטר שמורה הזכות, ככל אדם אחר, להגיש תביעה אזרחית באם חש כי נהגו כלפיו שלא כחוק. נציין כי בעת הפצת סרטוני מצלמות גוף לתקשורת/ברשתות החברתיות ובכדי להימנע מזיהוי של אדם, פגיעה בפרטיותו או שיימינג מיותר כלפיו ברשת, מתבצע טשטוש ו/או עיוות הקול במקרים המחייבים זאת. הפצת סרטוני מצלמות הגוף לציבור מתבצעת גם בכדי להציג את התמונה המלאה של פעילות המשטרה ובפרט מפגשי שוטר-אזרח, שלעיתים קרובות מוצגת ברשתות החברתיות באופן חלקי ומגמתי הכולל רק את שלב המעצר/אכיפה ולא את מה שקדם לו והוביל אליו. מעבר לכך לא נתייחס למקרה זה או אחר ובפרט שמתנהל בעניין הליך משפטי תלוי ועומד במישור האזרחי".

תגובתו של עו"ד יוני ג'ורנו המייצג את השוטר אנדרי פלנוב, לא התקבלה עד מועד הפרסום.

]]>
https://mizbala.com/news/121775/feed 3
בלעדי: ישראלי כמעט התחרש בגלל הודעה קולית שהופצה בוואטסאפ https://mizbala.com/news/121745 https://mizbala.com/news/121745#comments Wed, 29 Jul 2020 11:24:37 +0000 https://mizbala.com/?p=121745 הודעת אודיו שישראלים רבים קיבלו והעבירו הלאה באפליקציית וואטסאפ בחודשים האחרונים, כמעט עלתה לאחד מהם באיבוד שמיעתו כך המזבלה מפרסמת לראשונה.

מדובר בהודעת שרשרת שהופצה ב-WhatsApp שבבעלות פייסבוק אליה נלווה קובץ אודיו תמים לכאורה, שמתיימר לבדוק את טווחי ואיכות שמיעתם של מקבלי ההודעה.

"תנסו זה מדהים, מעל גיל 35 לא תשמעו כלום, מתחת לגיל 35 ישמעו רעש בלתי נסבל. תנסו את זה עם הילדים, אתם לא תשמעו כלום והם אפילו מרחוק ישמעו מתי הפעלתם".

הודעת האודיו המסוכנת בוואטסאפ
הודעת האודיו המסוכנת בוואטסאפ

אחד מאותם משתמשי האפליקציה שקיבל את ההודעה הוא נ (השם המלא שמור במערכת), צעיר ישראלי בשנות ה-30 לחייו שלא ציפה כי שמיעת ההודעה הקולית תגרום לו לירידה באיכות השמיעה ולצפצופים בלתי נגמרים במשך זמן ממושך.

נ סיפר למזבלה כי את ההודעה קיבל מחבר במהלך חודש אפריל. "קירבתי את הטלפון לאוזן בשביל לשמוע את הצליל ומיד התחילו צפצופים עזים באוזניים". מבוהל מהפגיעה האפשרית בשמיעתו ומהצפצופים החוזרים (טינטון), נ פנה למומחה אף אוזן גרון ולמכון שמיעה שם נערכה לו בדיקת שמיעה מקיפה שגילתה כי בעקבות חשיפה ל"מסר טלפוני ויראלי בתדר מאוד גבוה" נמצא באוזן ימין ליקוי של 40db בתדר 6000 המתאים לטראומה אקוסטית ולירידת שמיעה סנסורינוירלית.

4 חודשים אחרי, נ עדיין סובל מטינטון באוזן ימין ומירידה באיכות השמיעה ויש לו מסר חשוב לציבור – אל תפיצו או תפתחו כל הודעת אודיו שאתם מקבלים בוואטסאפ.

בדיקות השמיעה
בדיקות השמיעה

מחברת פייסבוק ישראל, נציגת WhatsApp בישראל, סירבו להגיב בנושא.

]]>
https://mizbala.com/news/121745/feed 5
בלעדי: עמודי פייסבוק ואינסטגרם מהנצפים בישראל נרכשים ע"י איש עסקים מיסתורי https://mizbala.com/news/121769 https://mizbala.com/news/121769#respond Wed, 29 Jul 2020 10:37:51 +0000 https://mizbala.com/?p=121769 איש עסקים שאינו מוכר מתחום הבריאות והאסתטיקה, נמצא בשיאו של מסע שופינג נרחב במיוחד, במסגרתו רכש וממשיך לרכוש בסכומי כסף גבוהים כמה מדפי הפייסבוק והאינסטגרם הגדולים ביותר בישראל, כך נודע למזבלה.

מרבית מהעמודים המובילים שהוקמו בתוך פלטפורמות חברתיות כמו אינסטגרם ופייסבוק, אינם בחזקת חברות מסחריות והם מוקמים ומנוהלים מאז כניסתן של הרשתות החברתיות לחיינו ע"י עוסקים עצמאיים, כשלרוב מדובר בגולשים יחידניים שזיהו את הפוטנציאל בתחילת פריחתן של הרשתות ויצרו לעצמם נכסי סושיאל ענקיים בז'אנרים מגוונים.

לאורך השנים חלקו אותם בעלי עמודים עצמאיים מכנה משותף מרכזי – אי היכולת להפוך את נכסיהם למניבים ולבסס הכנסה רציפה מניהול אותם עמודי ענק. מפרסמים העדיפו לפרסם תוכן מטעמם בצורה גלויה וסמויה בעיקר בעמודי מותגים כמו ynet וגם לפייסבוק עצמה היה חלק מרכזי בניצול הציני של בעלי העמודים העצמאיים כשהיא מנעה ועדיין מונעת מהם להרוויח.

בעקבות הקשיים, בעלי עמודים רבים נשחקו במרוצת הזמן וחיפשו מוצא מהצרה אליה נקלעו; עבודה במשרה מלאה בתחזוקת עמודים ללא תגמול או אל מול תגמול מועט במיוחד.

בחסות הקורונה והשפעותיה הכלכליות, איש עסקים שביסס את פעילותו העסקית על המרת טראפיק ולידים מהרשתות החברתיות, החל במסע שופינג נרחב מאחורי הקלעים, במסגרתו הוא כבר רכש כמה מעמודי הפייסבוק והאינסטגרם הגדולים והמוכרים מתוך כוונה להפוך אותם לנכסים מניבים.

בשנים האחרונות גם גופי ענק כמו ynet, וואלה, קשת ובעלי אינטרסים שאינם מתחום התקשורת, ניסו לבצע רכישות אסטרטגיות של עמודים עצמאיים, אך באופן גורף רוב העיסקאות לא הבשילו, כך נודע למזבלה ממספר מקורות.

יש לציין כי מכירת עמוד פייסבוק / אינסטגרם אינה בהכרח בניגוד למדיניות פייסבוק ובתנאי שהוא חלק מפעילות עסקית שמתקיימת מחוץ לפייסבוק.

]]>
https://mizbala.com/news/121769/feed 0
פייסבוק ישראל חסמה את העיתונאי שמעון ריקלין לחודש https://mizbala.com/news/121758 https://mizbala.com/news/121758#comments Thu, 02 Jul 2020 16:56:57 +0000 https://mizbala.com/?p=121758 איש התקשורת ופעיל הימין שמעון ריקלין, מנחה תוכנית 'ריקלין ושות' בערוץ 20, נחסם היום (חמישי) ל-30 ימים משימוש פעיל בפייסבוק לאחר שקטע וידאו שהועלה לעמוד הפייסבוק של הערוץ בצירוץ הסטטוס "האם לריקלין מותר לדבר עם בנצי גופשטיין?", הוסר ע"י פייסבוק ישראל בטענה כי לא תאם את כללי הקהילה.

חסימתו של ריקלין ומחיקת הסרטון של אולפן ערוץ 20 הן חלק מאסקלציה בצנזורה שפייסבוק מטילה על קולות בולטים מהימין והיא מגיעה על רקע עשרות תלונות מצד עיתונאים ופעילים מהימין שנחסמו רק בימים האחרונים. אמש פירסם העיתונאי גדי טאוב כי פייסבוק הצמידה אזהרת חשבון לפרופיל שלו טרם הסרתו.

קטע הוידאו שהוסר מהעמוד היה מתוכניתו של ריקלין בערוץ 20, בה אירח את איש הימין הקיצוני בנצי גופשטיין, שכפי שנחשף במזבלה ב-2018, אינו דמות אהודה במיוחד על פייסבוק ישראל ורק איזכור שמות ברשת החברתית עלול להוביל לחסימה.

מפייסבוק נמסר: ״במטרה למנוע פגיעה ממשית, איננו מאפשרים לארגונים או לאנשים שמצהירים או שעוסקים בשנאה מאורגנת להיות נוכחים בפייסבוק ועל כן הפוסט הוסר. אנחנו מסירים גם תוכן שמביע תמיכה או משבח ארגונים, מנהיגים או אנשים המעורבים בפעילויות אלה. בנוסף, האדמין שהעלה את הפוסט המדובר הינו פרופיל פיקטיבי ועל כן הוסר מהפלטפורמה שכן פרופילים פיקטיביים עומדים בניגוד לכללי הקהילה של פייסבוק״.

עידכון: הפרופיל שנחסם ככל הנראה שימש רק להעלאת תכנים לעמוד ערוץ 20 ולא מדובר בפרופיל האישי של ריקלין.

]]>
https://mizbala.com/news/121758/feed 4
מייסד רוטרניק משתף בשיחת האיום שקיבל מבכירה בפייסבוק ישראל https://mizbala.com/news/121755 https://mizbala.com/news/121755#comments Tue, 30 Jun 2020 12:42:05 +0000 https://mizbala.com/?p=121755 אליהו אליוביץ, יוצא פורום הסקופים רוטר שהקים ב-2011 את רוטרניק, רשת קבוצות ייעודיות לעיתונאים ואנשי תקשורת באפליקציית וואטסאפ, הרעיד לפני כשלושה שבועות את הביצה המקומית כשהודיע על כוונתו לסגור את רוטרניק בתחילת 2021 וזאת בעקבות דרישה של פייסבוק ישראל שלא יגבה דמי מנוי סמליים.

בהודעה חדשה שפירסם אליוביץ הבוקר, שיתף את מאות חברי הקבוצות ברחשי ליבו, באיומים שקיבל מבכירה בפייסבוק ישראל ובהתנהלות ההרסנית של facebook בהובלת המנכ"לית המקומית עדי סופר תאני כלפי עסקים קטנים ובעלי קהילות וקבוצות.

בפייסבוק ישראל מבקשים בשנתיים האחרונות להשפיע על הציבור ועל מקבלי החלטות תוך פרסום תכנים מעוותי מציאות בפלטפורמות של גופי תקשורת מרכזיים בישראל, בהם ידיעות אחרונות וגלובס, וזאת באמצעות הזרמת כספים למערכות התקשורת – כמו תקציב הפעילות של המשרוקית שמועבר לגלובס, ושיתוף פעולה סמוי וגלוי ביחד עם ynet.

במהלך תקופת הקורונה, פירסמה פייסבוק ישראל עשרות רבות של כתבות דיסאינפורמציה בנכסי ידיעות אחרונות, בהם ynet ו-xnet, שנועדו להציג כאילו פייסבוק ישראל פועלת למען עסקים קטנים ולמען מובילי קבוצות וקהילות, בזמן שבמציאות היא אינה פועלת כלל למענם ויתרה מכך אף מטרפדת את פועלם לא פעם. "אני בז להם, לא פעם הם מפרסמים שהם מעוניינים לעזור לעסקים הקטנים, אני אפילו לא קטן." מסר אליוביץ.

מניפולציות ממומנות של פייסבוק באתר xnet
מניפולציות ממומנות של פייסבוק באתר xnet

הבוקר אליוביץ כאמור פירסם הודעה נרחבת יותר בה שיתף את העוול הגדול שהוא חווה, שמסתכם בשנים רבות של עבודה כמעט ללא שום שכר. על פי הדברים, עיתונאי ששמו לא פורסם, פנה לחברת פייסבוק ישראל לאחר שהתבקש לשלם דמי מנוי סמליים עבור החברות ברוטרניק, כאשר בעקבות הפנייה של העיתונאי, בכירה בחברת פייסבוק ישראל יצרה קשר טלפוני עם אליוביץ, ואיימה עליו (כלשונו) להפסיק להפסיק לגבות תשלום בטרם חשבונו ייחסם.

אליוביץ אינו הראשון שמפעיל קבוצות וואטסאפ במודל של מנויים בישראל. קדמו לו מספר יוזמות, בהן זו של עיתונאית גלובס, טל שניידר. אולם אליוביץ הוא היחיד שכנראה זכה לשיחת מאיימת מצד פייסבוק.

ההודעה המלאה של רוטרניק:

בטח שאלתם את עצמכם: למה רשת רוטרניק עומדת להסגר?! הגיע הזמן לספר לכם בהרחבה. כתב מסוים, ביקש ממני בעבר להצטרף לרשת רוטרניק. אמרתי לו שניתן להצטרף בעלות כספית סמלית. הוא לא היה מוכן לשלם. בחוצפתו הרבה טען: ״אם היית מבקש שקל הייתי שוקל״.

כנראה שהכתב יצר קשר עם פייסבוק ישראל וביקש לקבל תגובה למה פייסבוק ישראל מאפשרת לרשת רוטרניק לגבות תשלום (סמלי) כאשר זה נוגד את התקנון של וואטס אפ – פייסבוק ישראל. כנראה, פייסבוק ישראל ״נבהלו״ מהפניה ויצרו איתי קשר טלפוני ואיימו עלי שאפסיק לגבות תשלום אפילו כל שהוא או שהחשבון שלי ייחסם.

אחרי חצי שנה של לבטים החלטתי בחודש האחרון לסגור את הרשת בתחילת 2021 כאשר יסתיימו כל התשלומים שהתקבלו בתחילת 2020. למרות הנזק העצום שהכתב גרם לי, ״אין לו בושה״, הוא פנה אליי שוב בימים האחרונים ואמר: ״אין לך זכות להדיר מי שאינו משלם״ (כאילו שאני עובד אצלו בחינם). עוד הוסיף שזה מקומם שאני דורש כסף באופן לא ראוי ומתעלם מהבקשות שלו לצרף אותו ושאני נוהג איפה ואיפה (טוב שלא דרש שאני יארח אותו בשבת)

חברות וחברים, הגיע הזמן להניח את כל הקלפים על השולחן, רשת רוטרניק החליטה להשאיר מעט אנשים וותיקים ברשת, כיון שאין ביכולתם לשלם סכום סמלי ולא רציתי להשפילם ולכן לא נותקו. לא די שהשארתי אותם ברשת, חלקם ״בחוכמתם הרבה״, סיפרו לחבריהם שמנהלי הרשת ״פריירים״, למרות שאינם משלמים לא מוציאים אותם מהקבוצה.

מעשיו של אותו כתב, גרמו לי ״להרים ידים״ אחרי שנים רבות שלא פעם השחירו את שמי ושתקתי. אני תוהה לעצמי, האם אותו כתב נוהג עם עצמו במקום עבודתו או שהוא דורש מאחרים לנהוג אחרת?! האם הוא היה עובד בחינם למען אחרים ומאפשר לכל אחד לקבל שרות בחינם ?!

ההזדמנות ״לשכפל״ את הצלחתי ליצור קשר בארץ ובעולם, שווה לכולם. במקום לעזור לרשת, הוא החליט לחסל אותו והצליח. יתכן ומגיע לו ״פרחים״ על סגירת הרשת, אוכל לעשות לביתי. חברים יקרים, אני אדם פרטי, זכותי לקבל תשלום סמלי לעבודתי רבת השנים, ולאפשר לאחדים לקבל את השרות חינם.

לאורך השנים השקעתי כ-20 שעות ביממה להעביר כל עדכון אפשרי. סייעתי לרבים למצוא פרנסה. בטוב ליבי איפשרתי לאחדים לא לשלם לרשת כי נחשפתי לבעיות בפרנסה או למצבם המשפחתי. כאדם פרטי יש לי את הזכות להחליט מי ישלם ומי לא.

אתם יודעים איפה נכשלתי?! אספר לכם: החל משנת 2011 ועד שנת 2018 הרשת פעלה בחינם!!! לא דרשתי כלום. בשנת 2017 התייעצתי עם חברים ברשת שאולי הגיע הזמן לסגור, עייפתי. חברים בקבוצה חיזקו אותי ואמרו שמגיע לי לקבל תמורה, הם עודדו אותי לגבות תשלום סמלי באמצעות פייפאל וכך עשיתי.

מאז אני משתדל להקפיד שכל מצטרף חדש ישלם תשלום סמלי. מה שעשיתי בעידוד שלכם, אדם אחד לא יכול לעשות את כל מה שעשיתי, זה היה נס מעל הטבע, גם להעביר עדכונים לאורך כל היום, גם להתעסק בגבייה, גם לשלוח למשרדים השונים אישורים על העסק, ועוד ועוד. למרות הקשיים האישיים לא התלוננתי.

בכסף שקיבלתי (בשיא 50 אלף שקלים שנתי ברוטו) קראתי לזה ״פיצוחים לשבת״ כי זה לא היה הפרנסה שלי. בכסף הזה שילמתי רואה חשבון, ביטוח לאומי, סלולר והוצאות נוספות שהגיעו בהתאם. אתם יודעים כמה נשאר?! כלום, כיון שההוצאות היו גדולות.

לאורך השנים קיבלתי הצעות עבודה ומכולם התבקשתי ״להיפרד מהרשת״ אחרת, לא אתקבל. למה?! כי לא אהיה מרוכז בעבודה, האמת, צודקים. לא וויתרתי על הרשת, התמכרתי לסייע לחברים בכל מה שהיו צריכים, כגון: מציאת עבודה, העברתי מידע, סיוע בהשגת מידע ועוד ועוד. הפכתי לעצמאי ב-5 שנים האחרונות ופתחתי משרד יחסי ציבור קטן ומהכסף שנכנס, אמרתי תודה על הפרנסה.

חברים יקרים, אנא קבלו בהבנה ששיתפתי אתכם בסיפור, אולם, ״הגיעו מים עד נפש״. אני מתבייש באותו כתב שכך בחר לעשות ובפייסבוק ישראל שהשתיקה אותי בשיחת טלפון. אני בז להם, לא פעם הם מפרסמים שהם מעוניינים לעזור לעסקים הקטנים, אני אפילו לא קטן.

המזבלה פנתה לדוברות פייסבוק ישראל שסירבו להגיב בנושא.

]]>
https://mizbala.com/news/121755/feed 3
בלעדי: עובד פייסבוק ישראלי פוטר אחרי שחסם קמפיינים וסחר בפיצ'רים https://mizbala.com/news/121751 https://mizbala.com/news/121751#respond Mon, 29 Jun 2020 13:37:43 +0000 https://mizbala.com/?p=121751 עובד חברת פייסבוק ישראל שהיה בעל גישה לצוותי לקוחות ומדיניות ב-facebook EMEA, פוטר מתפקידו ב-2018, לאחר שבמסגרת חקירה פנימית שנערכה בפייסבוק, התגלה כי סחר בפיצ'רים של פייסבוק ואינסטגרם והפיק מהם רווח אישי, כך נודע למזבלה ממקור פנימי בחברה.

מדובר בעובד ישראלי שאחז בתפקיד שפתח בפניו גישה ישירה לצוותים ייעודיים של פייסבוק בתחומי מדיניות, שותפים ופיתוח עסקי של החברה במטות ובמשרדי פייסבוק באירופה – בהם לונדון, פריז ואירלנד.

על פי המידע שהגיע לידי המזבלה, נטען כי ב-2017 הוא פעל בין היתר מטעם חברה מתחרה בכדי לחסום פעילות של מותג הרכב פולקסווגן מבית צ'מפיון מוטורוס, במקרים אחרים ובאמצעות גורם מתווך במשרד פרסום, העובד לשעבר סחר מאחורי הקלעים בתגי אימות (V) שהוצעו למפרסמים במחיר שהגיע במקרה של חברת אופנה מוכרת לכדי 55,000 ש"ח.

פייסבוק רכשה את אפליקציית שיתוף התמונות והסרטונים ב-2012 לפי שווי של מיליארד דולר. ביסוסה של אינסטגרם כרשת מובילה, הורגש מדצמבר 2014 ובשלוש השנים האחרונות הפכה אינסטגרם ליורשת של פייסבוק ומוצבה כאחת מנקודות המפגש המקוונות הפופולאריות ביותר בעולם.

פייסבוק אירלנד, צילום: Derick Hudson / shutterstock
פייסבוק אירלנד, צילום: Derick Hudson / shutterstock

המסלול המהיר של אינסטגרם לאהדה רשתית, מספר האינטראקציות הגבוה שהיא מאפשרת לסחוט מהגולשים בשונה מפלטפורמת פייסבוק עצמה ופיצ'רים ייעודיים שהוטמעו באינסטגרם, הפכו אותה לכלי הסושיאל המועדף על מפרסמים וגולשים כאחד.

המחסור בתקשורת רשמית בין פייסבוק לעסקים ומפרסמים מקומיים והקושי שזו העמידה בפניהם בשנות הצמיחה של אינסטגרם, הובילו לשת"פ המפוקפק בין אותו עובד ללפחות משרד פרסום מרכזי אחד בישראל, במסגרתו הוצעה רכישה מובטחת של תגי אימות (V כחול) ללקוחות המשרד שלא הצליחו לקבל אותו בדרכים כשרות.

תג האימות שמוצג כ-V כחול לצד שם המשתמש בפרופיל, מסמן כי מדובר בחשבון רשמי שאומת ע"י פייסבוק והוא שמור בדרך כלל לאמנים, פוליטיקאים ואנשי ציבור, עיתונאים וגופי תקשורת. אך מעבר לסמל הסטטוס שמעניק תג האימות, הוא גם פותח פיצ'רים נוספים ומניבים עבור יישויות מסחריות.

על פי המידע שבידי המזבלה, עולה כי בין אוגוסט 17 לינואר 18, לפחות 6 מלקוחות המשרד, רכשו את תג האימות באמצעות אותו גורם, בעלות כוללת של 220 אלף ש"ח.

הסחר בפיצ'רים של פייסבוק תמורת תשלום היה ממשיך, אילולא בפברואר 2018, חברה בתחום מזון ומשקאות שקיבלה הצעה לרכוש את תג האימות בסכום לא מבוטל של 40,000 ש"ח, הלינה בפני פייסבוק באמצעות עובדת לשעבר שלה שמספר חודשים לפני הצעת התשלום החלה לעבוד בפייסבוק.

חברת פייסבוק ישראל, מנהלת המדיניות ג'ורדנה קטלר, המנכ"לית עדי סופר תאני ודוברת פייסבוק מעין שריג, סירבו להגיב לדברים.

]]>
https://mizbala.com/news/121751/feed 0
פייסבוק חסמה את עיתונאית 'הארץ' בגלל יצירת אומנות https://mizbala.com/news/121740 https://mizbala.com/news/121740#comments Sun, 21 Jun 2020 17:23:24 +0000 https://mizbala.com/?p=121740 האדריכלית ועיתונאית 'הארץ' נעמה ריבה, נחסמה משימוש בפייסבוק לאחר ששיתפה צילום אומנותי של האמן דניאל צאל שמוצג בימים אלה בתערוכה במוזיאון תל אביב.

מדובר בצילום עירום אומנותי של דוגמנית שכאמור מוצג במוזיאון ועומד בתנאי השימוש המעודכנים של פייסבוק שנכנסו לתוקף ב-2017 בעקבות לחצים ציבוריים ותקשורתיים. אך למרות הדברים בפייסבוק בחרו למחוק את הפרסום של ריבה ואף לחסום אותה.

2016 הייתה שנת ביקורת על פייסבוק בכל הנוגע לסיווגן של יצירות אומנות ותמונות אייקוניות שמכילות עירום כתוכן שנאסר לשיתוף בפלטפורמה. לאור הביקורת בעולם בפייסבוק הבטיחו כבר באותה שנה להתאים את המדיניות כך שאומנות העירום לא תצונזר מדפי הרשת החברתית.

ריבה שנחסמה מפייסבוק ל-24 שעות, פירסמה לאחר חזרתה סטטוס ביקורתי על פייסבוק לצד תמונה מצונזרת של יצירתו של צאל שנמחקה במקור על ידי פייסבוק.

התמונה המצונזרת שפורסמה לאחר החסימה
התמונה המצונזרת שפורסמה לאחר החסימה

"פייסבוק חסמו אותי מלהגיב ולעלות פוסטים ל24 שעות כי פרסמתי תמונה של דניאל צאל שמוצגת במוזיאון תא. למרות שמותר לפרסם עירום אומנותי. אז הנה אני מעלה שוב תמונה שלו אחרי צנזורה (לכו לראות את הצילום האמיתי במוזיאון) ומקווה שהפעם מישהו לא יינצל את הרצון להשתיק אותי לזמן מה באמצעות צנזורה על תמונת עירום (עד כמה שאני יודעת מישהו צריך לדווח על תמונה כדי שירחיקו אותך)."

המזבלה פנתה לג'ורדנה קטלר, מנהלת המדיניות של פייסבוק בישראל שאחראית על צנזורה של תכנים ישראלים, אולם קטלר סירבה להגיב בנושא.

]]>
https://mizbala.com/news/121740/feed 5
לא שרד את פייסבוק: קפה דה מרקר נסגר https://mizbala.com/news/121736 https://mizbala.com/news/121736#comments Sun, 14 Jun 2020 16:38:43 +0000 https://mizbala.com/?p=121736 אחרי 13 שנות פעילות, קבוצת הארץ-דה מרקר סוגרת את שעריה של הרשת החברתית העסקית הראשונה בישראל – TheMarker Cafe, שבמרוצת השנים נשחקה לחלוטין בעקבות השתלטותם של תאגידי האינטרנט הרב-לאומיים.

2007 הייתה שנת צמיחה וחדשנות בקבוצת התקשורת של שוקן שהרחיבה משמעותית את פעילות הדיגיטל של הארץ ו-TheMarker. במאי 2007 גייסה הקבוצה עשרות עובדים חודשים והשיקה שני מיזמי אינטרנט חדשים; TheMarker Cafe – שהפכה בתוך זמן קצר לרשת חברתית עסקית פופולארית ואתר עכבר העיר Online שהיה גם הוא באותה תקופה אתר בידור, בילוי ופנאי פופולארי.

עד 2009-10 נהנה קפה דה מרקר מאחוזי כניסה ושימוש גבוהים יחסית אל מול קהל שהחל לזלוג לרשתות פייסבוק, לינקדאין וטוויטר. מתוך הקפה קמו קהילות שיצאו מהעולם הווירטואלי ובין חבריו התקיימו מפגשים ואירועים. בסקר שנערך בנובמבר 2009 בקרב 500 מבוגרי המכללה למינהל, ציינו 14% כי הם גולשים ב-TheMarker Cafe.

בעשור האחרון ולמרות גסיסתו ומעבר הגולשים לפלטפורמות רב-לאומיות, נהנה קפה דה מרקר מכ-250K כניסות בחודש כך על פי הערכה, כאשר מרביתן משאילתות של גולשים במנועי החיפוש.

רשת קפה דה מרקר מצטרפת לשורה של יוזמות דיגיטל שנאלצו לסגור את שעריהן לאור מונופול האינטרנט האגרסיבי של פייסבוק וגוגל, בהן גם אתר הנשים סלונה שהודיע לאחרונה על שינויים בפעילותו.

בהודעה שנשלחה למשתמשי הקפה והושמה בעמוד הראשי שלו, נכתב כי במהלך החודשים הקרובים קפה דה מרקר ירד מן האוויר ותכניו לא ישמרו ולא יהיו נגישים עוד לציבור. "אנחנו ממליצים למי שמבקש לשמר תכנים שפרסם באתר, לגבות אותם כבר כעת באופן עצמאי" נכתב בהודעה.

אהרון שצקין, ששימש כמנהל קהילת אוכל וטלוויזיה בקפה ובעכבר Cafe (רשת חברתית נוספת שהוקמה), כתב בבלוג שלו על סגירת האתר: "דגל שחור מתנוסס על הצעד הזה, זאת כיוון שלא רק שסגרו את האתר אלא מורידים את השלטר על חוות השרתים ומונעים גישה לחומרים הרבים שם , אני בפורמט הזה של האתר כתבתי מעל 12 שנה הייתי מנהל קהילת האוכל וגם מנהל קהילת הטלוויזיה. בסוף 2008 הדמרקר עבר משבר, מסוף 2010 העורכים של הרשת החברתית עזבו. הפורמט לא התחבב על הגולשים והחל זילזול במנהלי הקהילות, לא עוד מפגשים לא עוד קידום כתבות ולאט לאט הקהילות התרוקנו מתגובות."

]]>
https://mizbala.com/news/121736/feed 3
רשת רוטרניק נסגרת, המייסד אליהו אליוביץ מאשים את פייסבוק ישראל https://mizbala.com/news/121731 https://mizbala.com/news/121731#comments Thu, 11 Jun 2020 10:31:39 +0000 https://mizbala.com/?p=121731 רשת קבוצות הוואטסאפ לעיתונאים ואנשי תקשורת רוטרניק שהוקמה ע"י יוצא פורום רוטר (rotter) אליהו אליוביץ, ככל הנראה תיסגר בחודשים הקרובים, כך הודיע אליוביץ בשעות האחרונות. הסיבה לסגירה – איום חסימה קבוצות הוואטסאפ מצד חברת פייסבוק ישראל באם אילוביץ ימשיך לגבות תשלום (דמי חבר) מהחברים בקבוצות.

רוטרניק "הבית של עולם התקשורת" הוקמה ב-2011 ופעלה בתחילה להפצת מידע תקשורתי בין דוברים וכתבים כשירות במייל. עם ביסוסה של אפליקציית המסרים וואטסאפ, התפתחה רוטרניק לרשת של קבוצות וואטסאפ אליה התחברו עיתונאים וכלי תקשורת רבים.

לרוטרניק למעלה מ-60 קבוצות מפולחות על פי תחומי סיקור, מגזרים ונושאים ועד 2018 החברות בקבוצות הייתה ללא תשלום דמי חבר, כאשר בינואר אותה שנה העביר אליוביץ את רוטרניק למודל של הפעלת מנויים בתשלום חודשי ושנתי, מעשה שגרר ביקורת רחבה בקרב חבריה.

עתה מודיע אליוביץ על ההחלטה לסגור את רוטרניק בתחילת 2021 ומאשים את חברת פייסבוק ישראל בניהולה של המנכ"לית עדי סופר תאני, שמונעת ממנו לגבות את דמי המנוי בטענה כי המעשה נוגד את תקנון השימוש של וואטסאפ.

בהקשר זה יש לציין כי אליוביץ אינו היחיד שגבה דמי מנוי עבור החברות בקבוצות ובוואטסאפ קיימות קהילות מקצועיות דומות שחבריהן משלמים דמי כניסה. בישראל מעבר לרוטרניק, בלטה בתחומה רשת קבוצות הוואטסאפ של העיתונאית טל שניידר (כיום בגלובס) שהייתה מחלוצת התחום בארץ וגבתה תשלום חודשי בסך 15 ש"ח ממאות או יותר מנויים בקבוצות הוואטסאפ של "הפלוג", הבלוג הפוליטי אותו תפעלה עד להצטרפותה לגלובס.

כתבה על אליוביץ במעריב
כתבה על אליוביץ במעריב

ההודעה שהתפרסמה ברוטרניק:

אחרי כעשור, רשת רוטרניק צפויה להיסגר בתחילת 2021

"חברים יקרים! אחרי לבטים של חודשים בכלל ובשבועות האחרונים בפרט הגעתי להחלטה לסגור את רשת רוטרניק בתחילת 2021. למה?

1. פייסבוק ישראל פנו אליי (אוף דרקורד) שאסור לי לגבות תשלום סמלי על מנויים על שירות שאני מעניק בוואטס אפ כי זה נוגד את התקנון שלהם. (לא ידעתי) הם איימו כי אם אמשיך לגבות הם יחסמו לי את החשבון.

2. אני נחשף לעוד ועוד קבוצות שכל המידע עובר בהם ברמת העתקה מיידית של כל מבזק מכל כלי תקשורת ואני שאלתי את עצמי לא פעם איפה מקומי בתוך המבול הזה.

3. כדי לתפעל את הרשת צריך להקים מערך שלם של עובדים שיתנו מענה 24/6 הכולל צרופים, שינויים, גביה, ועוד ועוד, אדם אחד לא יכול לעשות את זה אך מצד שני ההכנסות של הרשת נמוכות יחסית להשקע העצומה שצריך.

4. שקלתי בעבר לפתח אפליקציה שתתן מענה הולם לחברים ברשת, אך לפי הערכות העלות גבוהה מאוד וההכנסות (בשיא 50 אלף שנתי) בשלב הזה לא בהתאם.

5. תחושת מיצוי אחרי עשור ועוגמת נפש שאני סוחב ממלחמות שהתנהלו מולי במהלך השנים על קיום הרשת, מסתבר שקשה לי לשחרר.

הרשת תפעל עד יומה האחרון כפי שפועלת בכל יום מאז הקמת הרשת. בתקוה להבנה. אליהו אליוביץ – רשת רוטרניק."

המזבלה פנתה לג'ורדנה קטלר, מנהלת המדיניות של וואטסאפ בישראל (מטעם פייסבוק) אך היא סירבה להגיב בנושא.

]]>
https://mizbala.com/news/121731/feed 4
הפדיחה של טוויטר – סימנה פייק של השר ליצמן כחשבון רשמי ומאומת https://mizbala.com/news/121725 https://mizbala.com/news/121725#comments Mon, 25 May 2020 00:45:20 +0000 http://mizbala.com/?p=121725 גולש אנונימי שהפעיל חשבון טוויטר (twitter) שהתחזה לצייצן הרשמי של שר הבינוי והשיכון ויו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן, ככל הנראה לא ציפה שטוויטר עצמה תסמן את חשבון הפייק שהקים כטוויטר הרשמי של השר.

החשבון המתחזה נפתח בטוויטר ביוני 2019 עם שמו ותמונתו של השר יעקב ליצמן. בשורת התיאור מעולם לא נכתב כי מדובר בחשבון סאטירי וגם מהציוצים הבודדים שהתפרסמו כמו ביקורת על הסתה נגד הציבור החרדי או דברי תנחומים לנשיא המדינה ריבלין לאחר פטירתה של אישתו, לא הורגש לגולש הממוצע כי מדובר בחשבון פיקטיבי.

אחר החשבון המפוברק עקבו בסה"כ 463 איש, אך במהלך השנה החולפת הוא תוייג בטוויטר מאות פעמים, לעיתים ע"י גופי תקשורת מובילים, עיתונאים ופוליטיקאים שחשבו כי מדובר בערוץ הרשמי של ליצמן.

גם טוויטר עצמה הסיקה כי מדובר בערוץ רשמי של ליצמן ובשבוע שעבר העניקה לערוץ תג אימות (V כחול) שמשקף כי מדובר בחשבון רשמי שזהותו עברה בדיקה ואימות ע"י טוויטר עצמה.

על פי בדיקה של המזבלה, טוויטר אכן העניקה באחרונה וי כחול לחשבון הפייק של ליצמן שהיה תחת היוזרניים litzman_yaakov, אולם למרות הדברים לא היא שמחקה אותו ויתכן וטוויטר כלל לא שמה לב כי מדובר בחשבון מתחזה.

מבדיקה מעמיקה יותר ורישום מחדש של החשבון (חשבון שנחסם לא ניתן לרישום מחדש), עולה כי הוא נסגר ע"י יוצרו המקורי בסמיכות לקבלת תג האימות מטוויטר, ככל הנראה בעקבות חשש כי ההתחזות שקיבלה עתה אסמכתא מטוויטר תוביל לחשיפת זהותו לאור תלונה אפשרית מצד אנשיו של ליצמן.

הפדיחה המסוכנת של טוויטר חושפת את הסכנות הפוטנציאליות שבפרופילים פיקטיבים המתחזים לאנשי ציבור ובעיקר את מנגנון האימות הרעוע שלה שאיפשר זאת.

נציג טוויטר בישראל מתיו קריגר סירב להגיב בנושא.

]]>
https://mizbala.com/news/121725/feed 2
פייסבוק ישראל מחקה את קבוצת המחאה Stop 5G https://mizbala.com/news/121715 https://mizbala.com/news/121715#comments Thu, 23 Apr 2020 12:54:31 +0000 http://mizbala.com/?p=121715 אמש (רביעי) בשעות הערב, הסירה חברת פייסבוק ישראל בהנחיית המנכ"לית עדי סופר תאני ומנהלת המדיניות ג'ורדנה קטלר את קבוצת המחאה הישראלית בפייסבוק "Stop 5g" הפועלת נגד יישום תשתיות ה-5G בישראל בטענה לסכנות בריאותיות.

מדובר באחת הקבוצות הגדולות ביותר שהוסרו על ידי פייסבוק בישראל. הקבוצה ששמה המלא "גרעין הפעילות בישראל נגד פריסת רשת 5G" מנתה למעלה מ-71 אלף איש ונחשבה לפופולארית ולפעילה במיוחד.

תיאוריות שונות אודות הבעיות הבריאותיות הטמונות ברשתות הדור החמישי (5G) כבר הפכו למחאה רחב היקפים ברחבי העולם והיא אינה רק נחלתם של קומץ חובבי "קונספירציות".

הקבוצה שהוסרה
הקבוצה שהוסרה

בישראל, קבוצת המחאה הייתה צינור מרכזי עבור אלה שהאמינו כי ה-5G מסרטן וגם עבור טרולים שהצטרפו לחגיגה. בין התכנים שהופצו בקבוצה גם תיאוריות על הקשר בין וירוס קורונה לתשתית ה-5G, אולם אלה לא היוו חלק מגרעין הפעילות שאיגד סביבו את עשרות האלפים.

על מחיקת Stop5G כתב אחד המנהלים: "האירוע הכי דרמטי של צנזורה התרחש. יום שחור לדמוקרטיה בישראל. את האמת לא ניתן להשתיק! בקרוב יקומו אלפי קבוצות כמו פטריות אחרי הגשם! רק הוכחתם לנו שאתם מפחדים ולנו יש את כל הסיבות לחשוש !. המלחמה על האמת בעיצומה !."

בחברת פייסבוק ישראל סירבו להגיב בנושא.

]]>
https://mizbala.com/news/121715/feed 12
ידיעות אחרונות פרסמו ראיון חיובי עם שריל סנדברג במימון פייסבוק https://mizbala.com/news/121712 https://mizbala.com/news/121712#respond Sat, 18 Apr 2020 05:19:01 +0000 http://mizbala.com/?p=121712 כפי שדווח במזבלה, חברת פייסבוק ישראל נעזרת בקבוצת 'ידיעות אחרונות' בכדי לגנוב את דעת הקוראים ולשנות את התפיסה הציבורית השלילית ממנה. עתה כתבת ענק שהתפרסמה בגיליון הסופ"ש של ידיעות ובה ראיון עם מנהלת התפעול של פייסבוק העולמית, שריל סנדברג, חושפת עד כמה רחוק 'ידיעות אחרונות' מוכנים ללכת בשביל להציף דעה חיובית על פייסבוק ובמקביל להדחיק את האמת המרה.

5 עמודים מלאים ב'7 ימים' וכ-10 הפניות לראיון ממיקומים מרכזיים בעיתון ובזרועות הסושיאל, חשפו את שריל סנדברג באור חיובי בפני למעלה ממיליון ישראלים.

מבלי לשאול שום שאלה קשה, למתוח ביקורת או לבדוק את אמיתות הדברים, ב'ידיעות אחרונות' העניקו את הבמה האולטימטיבית עבור פייסבוק בעוד צעד שנועד לשבש את התפיסה הציבורית.

למזבלה נודע כי הראיון עם סנדברג שהוצג כ"בלעדי" הוא תוצר של שיתוף הפעולה הרחב עם 'ידיעות אחרונות' שעד כה הניב עשרות פיסות תוכן, ראיונות, כתבות פוקוס והופעות באירועים שנועדו לבניית המוניטין האישי של המנכ"לית עדי סופר תאני, כל זאת במימון פייסבוק, ללא בקרת אמת וברוב המקרים גם ללא גילוי נאות.

גם הראיון הרחב שהתפרסם אמש בעיתון הופך באופן רשמי את ידיעות לשופר הדיסאינפורמציה של פייסבוק שמבקשת באמצעותו להשפיע על תודעת הגולשים ועל מקבלי החלטות, בהם שופטים ומחוקקים שמתמודדים מדי יום עם סוגיות עמוקות הקשורות לתאגידים רב-לאומיים בישראל.

עוד נודע למזבלה מגורם מקורב, כי פייסבוק ישראל התחייבה לקדם את הכתבה והראיון עם סנדברג לכשיעלו לאתר ידיעות אחרונות / ynet בסכום של 20,000 ש"ח וזאת באמצעות פרסום בפלטפורמות המלצות התוכן.

פייסבוק ישראל סירבו להגיב.

]]>
https://mizbala.com/news/121712/feed 0
פייסבוק מנצלת את הקורונה להפצת דיסאינפורמציה ממומנת ב-ynet https://mizbala.com/news/121704 https://mizbala.com/news/121704#comments Fri, 10 Apr 2020 19:10:49 +0000 http://mizbala.com/?p=121704 בשקט בשקט אסטרטגיית פעילות חדשה של פייסבוק ישראל בהובלתן של המנכ"לית עדי סופר תאני ומנהלת התקשורת הפנימית מעין שריג, מאפשרת לחברה לקנות שקט תקשורתי באמצעות פרסום תכנים מטעמה בערוצי תקשורת מרכזיים. רק במהלך חודש מרץ השנה, התפרסמו בנכסי קבוצת ידיעות אחרונות, בהם xnet ו-ynet כ-25 פיסות תוכן ממומנות, חלקן עם גילוי נאות וחלק לא.

2019 הייתה שנת מפנה עבור פייסבוק ישראל שמאז כניסתה באופן רשמי לשוק הישראלי עם רכישת Onavo ב-2013, לא זכתה למנוחה מהתקשורת הישראלית שהרגישה על בשרה את דורסנות הרשת החברתית שהורידה את הפאבלישרים הגדולים על ברכייהם. גם ב-2020 פייסבוק ממשיכה לנגוס בפאבלישרים ובחברות רבות שנאבקות על הישרדותן ומונופול המדיה והדעת שיש שלה לצד גוגל וחברות רב-לאומיות נוספות שפועלות בארץ רק מתחזק.

האסטרטגיה החדשה של פייסבוק בישראל והמוכנות של גופי התקשורת המרכזיים למכור עצמם, הולידה שיטה מסוכנת שבה פייסבוק ישראל קונה שקט תקשורתי וציבורי יקר ערך עבורה באמצעות העברת תגמולים ללפחות שני גופי חדשות בולטים בארץ – גלובס ו-ynet של קבוצת ידיעות אחרונות.

את השקט התקשורתי מ'גלובס' תחת ניהולה של אלונה בר-און, קנתה פייסבוק באמצעות פרויקט המשרוקית שפעילותו השתלבה בתוך גלובס. המשרוקית היא חלק מארגונים לבדיקת "עובדות" שנבחרו על ידי פייסבוק בפברואר 2019 בכדי למנוע, לכאורה, הפצה של פייק ניוז.

מניפולציות ממומנות של פייסבוק באתר xnet
מניפולציות ממומנות של פייסבוק באתר xnet

על פי דוח מקבלי השכר של עמותת "המשרוקית – תקשורת עצמאית ומדויקת לישראל" באתר גיידסטאר עולה כי ב-2018 חמשת מקבלי השכר הגבוה בעמותה השתכרו יחדיו בלפחות 893 אלף ש"ח וכך גם קיבלו בהתאמה עבור חודש ינואר 2019, חודש ההתמזגות עם גלובס והעמותה נכנסה להליכי פירוק מרצון.

מוערך כי התגמול שפייסבוק מעבירה עבור פרויקט המשרוקית נאמד בכמיליון ש"ח בשנה והוא מממן באופן מוחלט את פעילות המשרוקית. בתמורה לכך ניתן לראות ירידה חדה בביקורת שמתפרסמת על פייסבוק ישראל באתר גלובס עד כדי אפס, כל זאת אל מול שלל הכתבות המחמיאות באתר ובמגזינים של גלובס להן זוכה מנכ"לית פייסבוק ישראל – עדי סופר תאני ומנהלת המדיניות ג'ורדנה קטלר.

את וירוס הקורונה והמשבר הפיננסי הגדול שנקלעו אליו עסקים קטנים ובינוניים רבים, מנצלת פייסבוק להפצת דיסאינפורמציה אודות תרומתה ועשייתה המדומה למען קהילת העסקים הנאבקים בקיומם. כאשר הפלטפורמה המרכזית שנבחרה להפצת מניפולציות הדעת מטעם פייסבוק היא קבוצת ידיעות אחרונות שכולל בין היתר את אתרי ynet ו-xnet.

לא פחות מ-13 כתבות מטעם פייסבוק ישראל, לרבות הפקות וידאו ייעודיות וקידומים נרחבים לתכנים באמצעות כוח המדיה של ynet, הופצו רק במהלך חודש מרץ. אליהן מתווספים לפחות 12 תכנים חיוביים שהתפרסמו על פייסבוק ישראל ונציגיה בקבוצת ידיעות ולא סומנו כממומנים. גם במקרה של ynet ניכר באופן ברור כי שיתוף הפעולה שנעשה עימה, העניק לפייסבוק ישראל חסינות מפני חדשות שליליות אודותיה.

גם חברת גוגל ישראל בניהולו של ברק רגב ראתה כי טוב והחלה לפזול לכיוון הפצת דיסאינפורמציה באמצעות ynet והשבוע פירסמה לראשונה תוכן ממומן מטעמה שהוצג בפיד של ynet כתוכן מערכתי חדשותי.

ב-2018 נחשף במזבלה כי פייסבוק ישראל ניסתה לגייס לשורותיה עיתונאית מ-ynet. כעת ב-2020 פייסבוק ישראל קונה מערכת תקשורתית שלמה.

בתחילת השבוע שיגרה המזבלה דרישה למנכ"ל ynet ברק קלמנוביץ' להסיר כל תוכן מניפולטיבי שפורסם ע"י פייסבוק באתרי הקבוצה ולהפסיק לאלתר את שיתוף הפעולה עימה. קלמנוביץ' סירב לפניית המזבלה.

]]>
https://mizbala.com/news/121704/feed 4
פייסבוק ישראל מאפשרת לשרלטני הקמעות נגד קורונה לקדם תכנים בתשלום https://mizbala.com/news/121702 https://mizbala.com/news/121702#respond Fri, 10 Apr 2020 18:25:14 +0000 http://mizbala.com/?p=121702 וירוס הקורונה שתקף את העולם חשף צדדים אפלים של המסחר המקוון שעושה שימוש בתכני הפחדה ושרלטנות בכדי להונות אלפים רבים של גולשים. כפי שנחשף במזבלה מי שנהנה רבות מהתופעה הם אתר ynet וגוגל שאיפשרו להשתמש בפלטפורמות שלהם לקידום ממומן של הונאת מסכות ה-OxyBreath שהובילה לעוקץ רחב היקף. בזמן שגוגל עדיין ממשיכה לקדם הונאות רבות בצל הקורונה, ynet לבינתיים ולאחר הפרסום במזבלה הסירו את המודעות.

עתה מתברר כי גם חברת פייסבוק ישראל תחת ניהולה של עדי סופר תאני, גוזרת אף היא קופון שמן על הפחד הציבורי והיא מעלימה עין במכוון ממודעות של שרטלנים במגזר הדתי שמציעים למכירה קמעות וכשפים שיגנו עליכם מוירוס הקורונה.

אבן חושן נגד קורונה - מודעה ממומנת בפייסבוק
אבן חושן נגד קורונה – מודעה ממומנת בפייסבוק

באחת המודעות הממומנות שהתפרסמו בפייסבוק ובאינסטגרם והגיעו לידי המזבלה, הובטח כי מדובר ב"אבן חושן שתציל מהמגפה" כאשר ברור כי הכוונה היא "מגפת הקורונה". את האבן ניתן לרכוש בעלות "סמלית" של 120 ש"ח כולל משלוח עד הבית. בדיקה של מספר הטלפון שהוצמד למודעה מגלה כי מדובר בעסק שמנוהל מירושלים ולפי גורם נרכשו כבר מאות קמעות.

המודעה לא רק מבטיחה כי בעזרת אותה אבן חושן תנצלו מהמגפה, אלא אף עושה שימוש בשמו של הרב חיים ויטאל, ממקובלי צפת שנפטר ב-1620.

לפייסבוק ישראל יש חלק משמעותי בהפצת הדיסאינפורמציה סביב הקמעות והכשפים נגד קורונה, לאור כך שכל מודעה ממומנת בטרם פרסומה בפייסבוק עוברת אישור ידני. מה שאומר שבחברת פייסבוק בחרו ביודעין לאפשר קידום ממומן רחב היקפים של מודעות שקריות שמבטיחות גאולה מהקורונה באמצעים מניפולטיבים.

פייסבוק ישראל סירבו להגיב בנושא.

]]>
https://mizbala.com/news/121702/feed 0