מזבלה.קום

על פייק ניוז וצביעות התקשורת: עוקץ ה-vip של יוליאן לוינסון

יוליאן לוינסון מתוך עוקץ VIP
יוליאן לוינסון מתוך עוקץ VIP

על פייק ניוז, תרגילי יחסי ציבור וספינים פרסומיים – עינת אוליבייר יוצאת בעקבות תחקיר 'הכל אישי – עוקץ vip' להגנתו של יוליאן לוינסון, היחצן הצעיר והפרובוקטור שהיתל בסלבריטאים ובעיתונאים רק בשביל להכניס כתבות על לקוחותיו. "אולי לא השארנו ליוליאנים שבינינו שום ברירה".

יוליאן לוינסון, סוג של פינוקיו בברנז'ה ומושא כתבת הספיישל של חיים אתגר ששודרה בשבוע שעבר, הפך מזמן לשם נרדף לפייק ניוז. פייק ניוז, מתוקף הגדרתו אינו אמת ויתרה מכך הוא פייק ומודע לעצמו והפך כבר הרבה לפני עידן טראמפ, לז'אנר מכובד בפני עצמו, כולל במדינתנו שאלמלא הייתה כה מדשדשת היתה נותנת לו מקום של כבוד.

למה? כי הז'אנר הזה הוא המחאה הגדולה ביותר בסדר הקיים, בהגמוניה השולטת ובשאר מילים מפוצצות. בישראל, שייכים אליו אנשים כמו גדי וילצ'רסקי (הקומיקאי עידן מור שהתראיין בדמות בדויה למצלמות במחאת האוהלים והמשיך כבאטמן מסתורי), השרוף (הזמר חיים צינוביץ שלא ידע כבר איך להתפרנס) ואפילו אפיזודת פאטמה קומדי קלאב (גילה צימרמן) שחשפה את חוסר המהימנות של עיתון אחד.

הפייק ניוז, משתמש במדיום עצמו כדי לערער עליו ובטכניקות שלו, על מנת לחשוף את השקר האמתי אבל וזה ההבדל הגדול, בעוד תופעות מסוימות (וילצרסקי) מקבלים בו מקום של כבוד ("הצנרת" עם גיא לרר), אנשים כמו יוליאן לוינסון נידונים לעד להיות בשוליים. נכון , יוליאן אינו שה תמים, לאחרונה הוא התפרסם כאשר הוגש נגדו כתב אישום שחשף מערכת יחסים מינית עם אנשים שטוענים כי גנב להם את כספם, רודפים אחריו מספר בתי מלון שטוענים כי הוא חייב להם כסף והוא בהחלט עלול להיות מסוכן לעיתונאים עצלנים.

עינת אוליבייר
עינת אוליבייר

וזו למעשה הסיבה האמיתית והלא פוליטיקלי קורקט מהזעזוע העמוק וההוקעה של יוליאן לוינסון בעולם התקשורת ולרדיפתו. לוינסון הוא אותו ילד שצועק "המלך הוא עירום" ומראה לכולם שעיתונאים לא תמיד מצליבים ושלא צריך להיות רני רהב כדי ליחצן חנות פרחים.ואמנם, כולם אוהבים כשמדובר במלך, אבל מה קורה כשמדובר באדם כמו לוינסון?

לטענתו של לוינסון, חיים אתגר, הממלא את תפקיד "העיתונאי", עשה לכאורה שימוש בהתחזות באמצעים כביכול כשרים. על פי כתב התלונה שהגיש נגדו במשטרה עם פרסום הפרומואים, אתגר הציג את עצמו ללוינסון ככתב מטעם התכנית "הכל אישי" תוכנית בעלת פורמט מסויים וידוע ואף התחייב לכך, בעוד האובייקט שלו, לוינסון הופתע לגלות כי צולם לתכנית תחקירים סטייל כלבוטק. האם אתגר נטל לעצמו את החירות להגמיש את הכללים ואת האתיקה על מנת לחשוף אתיקה בעייתית אחרת? היי, על פי היהדות הגונב מגנב הינו פטור.

אבל בואו נדבר על התוכן: התכנית מפספסת את הפואנטה ואת העוקץ האמיתי כדי לזרוק עלינו נצנצים חבוטים. שוב הריב עם אייל גולן ורוסלנה, שוב הסיפור על הלנה עמרם, שוב אורית פוקס. הכל נחשף ודובר רבות בתכניות, באתרי ברנז'ה ובאתרי רכילויות שונים ומשונים.יוליאן לוינסון הוא היחצן החשוף ביותר במדינת ישראל ואתגר אינו מאתגר ואינו שואל את השאלה האמיתית: אולי לא השארנו ליוליאנים שבינינו שום ברירה.

לוינסון למד, בדרך הקשה גם מבלי להתקבל לאוניברסיטה\ שכדי להיכנס לתקשורת צמאת הדם אפשר ורצוי לעבות קשרים עם דוגמנים ידוענים או לשרוף איזו שמיכה בכניסה לבית של ענבל אור ולדווח על ניסיון רצח (גם זו אחת התעלומות הגדולות בקריירה של אור, לא קיבל מענה בתכנית) ואם לוינסון הראה לנו את התקשורת במערומיה ובמחדליה, אתגר מיהר לכסות זאת כאילו היה מדובר בקקי של חתול, למסגר את ניסיונותיו של לוינסון לצומי תקשורתי כעוקץ ולהגדיר אותו כנוכל.

הרי גם הוא, אתגר, מעוניין כנראה לשמור על השיטה המונרכית בתקשורת שכבר מזמן יצאה מהחוק בישראל, שיטת "הבן של" המקבלים תכנית טלוויזיה בקלילות יחסית. זאת, בדומה אגב, לשיטות הנפוטיזם הממשלתיות (שהתאגיד החליף במתן משרות לטובת יחסי ציבור ראו "כתבת ערבייה/ בדואית/ צ'רקסית") והויטמין פי הצה"ליות (דובר צה"ל וגלי צה"ל) נגדם יוצאים אותם עיתונאים בעצמם.

אולי הגיע הזמן שנפסיק לצקצק ונתקדם. אולי ראוי, שעם הפיצול של הערוצים, כאשר כל כך הרבה מקום ליצירתיות התפנה, שמישהו מכם בני האצולה, יתן כבר לנער השעשועים לוינסון תכנית טלוויזיה ויציל אותו מעצמו. אולי תכנית פייק ניוז או מתיחות. שישתמש בכישרונו ויהפוך אותו ליהודה ברקן הבא במקום לעשות עליו אמבוש בסגנון "תחקיר נוקב", ובא לציון גואל.

>> לצפייה בפרק על יוליאן לוינסון הקליקו כאן


עינת אוליבייר היא עיתונאית, כתבת.תרבות ומבקרת.., בתפקידה הנוכחי משמשת כמבקרת קולנוע ישראלי במעריב. בעברה מבקרת קולנוע בעיתון 'ישראל פוסט' וכתבת תרבות ב'עכבר העיר'. בעלת תואר ראשון בתקשורת ועיתונאות ובלימודי התיאטרון של האוניברסיטה העברית בירושלים.


תגובת לוינסון על הכתבה: "ביטן ואמסלם מעבירים חוקים מפוקפקים על מנת לעזור לביבי ועל הדרך לעוד כמה משפחות פשע. באופן מפתיע מתגלים 10 מיליון ש"ח בחשבון הבנק של בתו של ליברמן. וחיים אתגר עושה כתבת דוקו – תחקיר על יוליאן לוינסון ודואג לשבץ אותה בשעת פריים טיים ביום חמישי (האחרון) איפה ההגיון? אז ככה, אדון חיים אתגר הציע לי להתראיין ביולי האחרון לתוכנית "הכל אישי" תוכנית דוקו פשוטה ורגילה. הגיע בכוונת זדון ומרמה מהרגע הראשון! לבסוף כשהוציא את הרפש גם לא נתן לי את אופציית התגובה. אדון אתגר הקטן משתף פעולה עם הזבל השני גיא לרר. "עיתונאי" עוד יותר קטן ונצלן דוחה. התקשורת שלנו גמורה ומתה אם הגענו למצב כזה. מצב שבו יוליאן לוינסון מצליח להגיע לכותרות, לתוכניות טלוויזיה, לפריים טיים. בושה לתקשורת. במקום שהכתבים המסכנים האלו יתפטרו הם איכשהו מנסים להצדיק ולהציל את התחת שלהם. ביום השידור ניסיתי להוציא צו מניעה ולצערי לא הצלחתי בגלל הלוז הצפוף בו הוגשה הבקשה. עובד בימים אלו על תיק "אתגר" תביעת ענק כנגד "קשת" וחיים עצמו! בנוסף, מתחיל לצלם סרט על שני "הגיבורים" אתגר ולרר. אנחנו נראה מי מגיש ועורך מוכשר יותר. שני אפסים."

מקרה חירום בפייסבוק / אינסטגרם / וואטסאפ?

3 תגובות לפוסט

3 תגובות

  1. סוף סוף כותבת אמיצה שמבינה תקשורת ולא עוד "בן של" שעושה כתבות רדודות ומביכות בלי להבין בכלל שעושים ממנו צחוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

תפריט הבית

קטגוריות פוסטים