מזבלה.קום

הסיפור האמיתי והמפתיע שמאחורי הילד הויראלי דביר חזיזה (חזיזיאן)

יובל - דביר חזיזה
יובל – דביר חזיזה

במהלך הסופ"ש האחרון, הפיד של פייסבוק הוצף במספר סרטונים של דביר חזיזיאן (חזיזה) בן ה-13. מצפייה ראשונה נראה כי מדובר בעוד צעיר שהחליט לשתף את העולם בסרטוני שיימינג, הכפשה ונוספים שמשקפים על הלך התנהגותי שכנראה מאפיין נער טיפוסי מתבגר בישראל, אלא שמאחורי הסרטונים שיצרו בשישי האחרון באזז נרחב עד כדי כך שחזיזיאן נאלץ להקפיא את פרופיל הפייסבוק שלו, שוכנת סאטירה נושכת שמציבה בפנינו כחברה, מראה אמיצה ונוקבת שמקווה לגרום לכולנו לעצור ולחשוב, עלינו כאינדיבידואלים, כחברה ועל דור העתיד.

דביר חזיזה - פייסבוק
דביר חזיזה – פייסבוק

הסיפור של דביר חזיזיאן (שם בדוי) התחיל לפני שבועות ספורים, אז העלה את הסרטון הראשון שלו לפרופיל פייסבוק פיקטיבי. הסרטונים הראשונים של חזיזיאן זכו לעשרות אלפי צפיות אולם הבאזז לא חצה את גבולות הפייסבוק, עד יום שישי האחרון אז פירסם חזיזיאן סרטון שהפך בתוך כשעה קלה לויראלי עם למעלה מ-60K צפיות ואלפי תגובות, שיתופים ולייקים. על פי הפרופיל, חזיזיאן נולד ב-16 ביולי 2002, הוא מתגורר בפתח תקווה, ומעבר להיותו תלמיד הוא גם "מלך של הזונות וכל הכוסיות" כך לפחות הוצג בפרופיל שנתפר בקפידה בכדי לעורר באזז ברשת.

הסרטונים של חזיזיאן מצולמים מביתו, על הארון שמאחוריו נתלו תמונות שמשתנות מסרטון לסרטון, ביניהן תמונות של בר רפאלי, אייל גולן ונוספים, בדיעבד, כנראה כאנלוגיה נוקבת לכך שאלו ואחרים הם פני גיבורי הדור; זמרים מפורסמים שנחשדים בבעילת קטינות (לכאורה) ודוגמניות מפורסמות שמעלימות (לכאורה) מיסים. בצפייה ראשונה חזיזיאן מצטייר כפושטק, עוד נער מבין רבים שכחברה סימנו שיכשל בחייו, נער שעושה שיימינג, מכפיש אנשים באפליקציות אנונימיות כמו בליינדספוט וסנאפצ'ט וכנראה זוכה לחינוך לקוי ורשלני מצד הוריו, כך לפחות משתמע מהאיזכורים המרובים של אביו בסרטונים.

דביר חזיזיאן על אפליקציית סנאפצ'ט

אלא שחזיזיאן (או בשמו האמיתי: יובל) הוא לא כזה, ההפך הוא הנכון. בחיים האמיתיים "חזיזיאן" הוא נער שנחשב למחונן ומבטיח, הוא לומד בבית ספר מוכר ואיכותי, הוא לא מכפיש או עושה שיימינג לאנשים ואפילו אין לו פרופיל פייסבוק. "חזיזיאן" אם תרצו הוא דווקא צעיר שאנחנו צריכים להתגאות בו, כזה שבוחר להציב בפנינו מראה כנה ואמיצה, גם במחיר של הכפשת שמו וגל תגובות נאצה שזכה להם במהלך הסופ"ש מאלפי אנשים שכנראה לרגע בחרו לשכוח או להתעלם מהעובדה שבסך הכול מדובר בילד בן 13.

יובל
יובל

הפרופיל המקורי של חזיזיאן כאמור הוקפא ביוזמת היוצרים כבר בליל שישי וזאת לאור אלפי תגובות וקללות שקיבלו, במקומו צצו פרופילים של חקיינים שניסו לנכס לעצמם את ההצלחה הויראלית. מעטים הגולשים שניסו באמת להבין האם מדובר בסאטירה או במשהו מעבר ובחרו דווקא לחשוב כי מדובר בעוד צעיר חוליגן שיש לנהוג בו בהתאם עם מגוון קללות ואיחולים שכנראה לא יביישו את הטוקבקיסטים המובילים בעמוד הפייסבוק של 'הצל'.

ראו: שנת 2015 הייתה שנת השיימינג (מחקר של בזק)

תוכנית הביקורות של חזיזיאן אינה פשוטה לצפייה. זוהי אולי סאטירה אך מאחוריה שוכנת מציאות עגומה של חברה שלמה, כזו שאם לא נפעל לתקנה בכל המישורים והרבדים – הן מול עצמנו והן מול בני הנוער, כנראה שלא יהיה עתיד ורוד במיוחד לעם הנבחר. חזיזיאן מותח ביקורת על חבריו לספסל הלימודים, על המורה, על אפליקציות וקליפים, הוא עושה זאת תוך שימוש בסלנגים של צעירים, ניבולי פה והכפשות שלא סופרות איש לאורך כל הסרטונים. את הדרקונים המוכרים של גיא פינס מחליפים נפצים (חזיזים מלשון חזיזה), חזיזיאן מדרג על פי מספר נפצים – מה שראוי מקבל חמישה נפצים, מה שפחות מקבל נפץ בודד.

באחד הסרטונים נראה חזיזיאן מקלל את אימו "יא פצועה, יא בת אלף זונות" אחרי שזו מפריעה לו בצילום אחד הסרטונים, בסרטון אחר הוא אומר שהמורה שלו "פצועה בכוס" ובסרטון נוסף בו הוא מעביר ביקורת על אפליקציית סנאפצ'ט, מספר חזיזיאן כי זו "אפליקציה בת זונה" וגם אבא שלו תומך בזה, דביר מספר כי תלמיד בשם שון כליפה (שם בדוי) פרץ לו פעם למכשיר ושלח בשמו תמונה של אשכיו. חזיזיאן גם מדבר על תלמידות לכיתה – מי פרגית ומי פחות, גם לאבא שלו יש דעה נחרצת על המראה החיצוני של קטינות.

דביר חזיזיאן – "יא פצועה, יא בת אלף זונות"

הסרטונים של חזיזיאן כאמור יצרו באזז נרחב ומגיעים בעקבות תופעות רשת דומות, ביניהן: רפי קזאילה ועדן אברג'יל, אך מאחוריהם לא עומד נער סורר אלא קבוצת יוצרים בשם 'הציפור השמנה' כך נודע למזבלה. מדובר בקבוצת יוצרים עצמאית המבוססת בתל אביב, ופועלת במגוון תחומים. הקבוצה כוללת יוצרי קולנוע, אמנים חזותיים, מוזיקאים, מעצבים, שחקנים וכותבים.

יונתן קרת, יוצר הסדרה
יונתן קרת, יוצר הסדרה

מאחורי 'הציפור השמנה' עומדים יונתן קרת (25, סטודנט למוזיקה קלאסית) ואריאלה אברמוף (סטודנטית לקולנוע ויוצרת), שבשיתוף פעולה עם הנער יובל (חזיזיאן) ובאישור הוריו החליטו ליצור סדרת רשת נוקבת מנקודת מבטו של נער מתבגר. המטרה של היוצרים היא כאמור להציב בפנינו מראה ולהמחיש לכולנו שבסופו של יום 'כולנו דביר חזיזות' וכנראה שלפחות במשימה הזו הם הצליחו.

בשיחה עם המזבלה, מספר קרת: "אני לא מתיימר לשנות את העולם, אני באמת מאמין שכולנו דביר חזיזות, אני לא מוציא את עצמי מהמשוואה הזו. הציפה אותי המחשבה עד כמה רחוק אפשר יהיה לקחת משהו כזה. בכל פעם שאני רואה סרטון של "תת אדם" אני תמיד נהנה מהמחשבה שזה אולי מבוים, שאולי זה כתוב, שאולי יש משהו מאחורי, שאולי יש עומק מעבר למה שרואים".

קרת מספר למזבלה כי בימים אלה הם עובדים על מערכונים והפקות מקור נוספות, בהן ולאור הבאזז ישתלב גם חזיזיאן, שכבר מככב בסרטון נוסף של הקבוצה בשם 'ילד הפלא איברהים'. הפרופיל של חזיזיאן כאמור יחזור לאוויר כבר בימים הקרובים ויעלו סרטונים נוספים. לעידכונים וצפייה בסרטונים נוספים של 'הציפור השמנה' הקליקו כאן לעמוד הפייסבוק. הסרטונים צולמו ונערכו ע"י גיא נאור ומטר אנגל, חברי קבוצת 'הציפור השמנה'.

החשיפה של המזבלה בתוכנית הצינור:

הסרטונים של דביר חזיזיאן

מאחורי הקלעים של סרטוני דביר חזיזיאן

מקרה חירום בפייסבוק / אינסטגרם / וואטסאפ?

29 תגובות לפוסט

29 תגובות

 1. יובל כל הכבוד על האומץ והיוזמה!

  הבעיה היחידה היא שלסאטירה איכותית נדרש קהל ברמה מספקת בכדי להבין את המסר (הנכון והראוי), בשעה שכל השאר (בפרט כאלה שאלו החיים האמיתיים שלהם), עלולים אפילו להזדהות ולחקות את הדמות הפיקטיבית.

  מקווה שתמשיך ליצור ולהתפתח בתחום, אין ספק שאתה מאוד כשרוני ועוד צפויות לנו הפתעות רבות ממך. תודה לך.

 2. יש לי הפרעת קשב וריכוז, ואני חייבת להגיד שהסרטון מטומטם. וגם התגובות של האנשים עוד יותר מטומטמות. אני מצליחה בחיים, ואף פעם לא הייתי מבישה בבית ספר או באף מקום אחר. הדרך להיות אמן ארוכה מאוד.

 3. יש לי הפרעת קשב וריכוז, ואני חייבת להגיד שהסרטון מטומטם. וגם התגובות של האנשים עוד יותר מטומטמות. אני מצליחה בחיים, ואף פעם לא הייתי מבישה בבית ספר או באף מקום אחר. הדרך להיות אמן היא עוד ארוכה מאוד.

 4. חבל שמתעלמים מהשד העדתי בתוך העאלק סאטירה נוקבת הזאת. אותו ״חזיזיאן״ בעל מבטא סמי-מזרחי… לוק סמי-מזרחי, ושם מזרחי מלא, והכל בתיבול של רמיזות מזרחיות… הוא המייצג בעיני הסאטריקנים הנוקבים והאשכנזים שחושבים שבשביל כמה לייקים הם מייצגים את הרעות החולות שבחברה שלנו. גועל נפש, פרובוקטיבי ופשוט מיותר. ולמען הסר ספק- אני אשכנזי.

 5. שלום זה יובל חזיזוב (הידוע גם כדביר חזיזיאן), אני משחק את דביר חזיזיאן ואני בחרתי לשחק דמות של ערס כדי להציג את החברה היומיומית שלנו בילדותי סבלתי רבות מהצקות ורציתי להוציא את כל הזעם שלי בדרך יצירתית, מקווה שתאהבו את זה ותעריכו את האמנות שלי

 6. חבר'ה שלום זה יובל חזיזוב (הידוע גם כדביר חזיזיאן), אני משחק את דביר חזיזיאן ואני בחרתי לשחק דמות של ערס כדי להציג את החברה היומיומית שלנו בילדותי סבלתי רבות מהצקות ורציתי להוציא את כל הזעם שלי בדרך יצירתית, מקווה שתאהבו את זה ותעריכו את האמנות שלי

 7. גועל נפש בושה וחרפה ילד מגעיל בגלל זה יש מארץ שלנו המון פושים על תעודדנו דברים כאלה צריך לחוק מיד גועל נפשששש?

 8. גועל נפש בושה וחרפה ילד מגעיל בגלל זה יש מארץ שלנו המון פושים על תעודדנו דברים כאלה צריך לחוק מיד גועל נפשששש?

 9. מאחל לילד הרבה נכדים ונינים שיפיץ זרעו בכל הארץ

  אבל שיישאר צנוע וחמוד תודה!

 10. יש לכם את זה ביותר גזעני? אפשר לשים את אנשי הרוח האלו ישר במילון להגדרת " הגמל לא רואה את הדבשת של עצמו"

 11. למרות ההסבר של היוצרים בנוגע למסר של הסרטונים האלו אני אישית לא מבין את הפואנטה.
  מה שאני כן מבין זה שהכתיבה היא פשוט גאונית ושהילד הוא שחקן מלידה.

 12. אנשים לקחו את זה קשה מידי ,אני דווקא חושב שזה ראיון גאוני מה שהם עשו
  כי בתאכלס הנוער של היום הוא "דביר חזיזיאן" גם בלי שנשים לב ,הרבה מאוד ילדים מתנהגים ככה ,והקטע של הבעיות קשב וריכוז אמיתי לגמרי ,אחוז גדול היום של הנוער משתמש ברטלין ובתרופות אחרות נגד בעיות ריכוז

  ממש אהבתי ,כל הכבוד על הרעיון

 13. יופי אנשי ציפור שעפים על עצמם. קרת ואברמוף.
  יש לכם את זה ביותר מזרחי? ביותר ע׳ במקומות לא קשורים?
  ביותר שמות משפחה מזרחיים? חודדה ושות׳?
  חבורת גזענים פלצנים שחושבים שכל פרובוקציה ויראלית היא אומנות.
  ברור לי שעל השיט הזה שעשיתם עוד תפתחו תיאוריות סוציולוגיות
  ותתראיינו מדושנים ומתוחכמים בצינור לילה.
  אתם בדיוק כמו יוצרי האח הגדול שמדברים על ״מעבדה אנושית״ כדי להסתיר את הזוהמה שהם מייצרים.

 14. לא סטיגמתי בכלל..
  כי פשוט כל הילדים עם הפרעות הקשב הם מבישים, כל אלה עם ה"טיקים" הם חסרי השכלה, כל המזרחים הם פח, כל הדתיים נוראיים, כל האמהות לילדים כאלה לא מגהצות את החולצה, וזו רק ההתחלה.
  בשביל לעשות סאטירה אמיתית ואיכותית צריך "טיפה" יותר עומק ותחכום. בו יש אסופת סטיגמות מימי התרפ"ח שחוץ מלגרום לעוד גל של בני 13 שלא מעניין אותם/ לא יודעים על הכיבכול ביקורת שבסרטון לעוף על העניין ולחקות את התופעה.

 15. סאטירה אמורה להיות שנונה ונוקבת.. הדבר הזה הוא סתם פרובוקטיבי ולא מעניין..סורי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט הבית

קטגוריות פוסטים