בתיאבון…

מזבלה

מאת: ליאור בורג

סרט ישן מאוד שראיתי לא מזמן גרם לי להיזכר בפרסומת ישנה של מקדונלדס. ישנה זה דבר יחסי כמובן בהתאם לגילם של הקוראים. אני הייתי אז בן 12 ולמרות זאת אני חושב שאולי זו אחת מהפרסומות הראשונות שאני זוכר שראיתי, או אהבתי, או סתם עניינה/סקרנה/הפנטה אותי. הבנתם את הפרנציפ….

בכל מקרה, משם איכשהו התגלגלתי לאיזו כתבת תחקיר שחשפה שמקדונלדס החדירה פרסומת סמויה תת סיפית, יענו Subliminal message ,בתוך תוכנית בישול (משהו בסגנון קרב סכינים, רק עם יותר רייטינג). זה גרם לי לחשוב, מה דעתי על פרסומות סמויות מסוג זה?

פרסומת מסוג זה, בהגדרתה, מוציאה את כל הכיף והקסם מהפרסום, הצופה לא צריך להתגרות מהפרסומת, היא כבר לא צריכה לעניין אותו או למשוך לו את העין ו/או הדעת, הוא רק צריך להיות שם. השילוב של תוכנית אוכל מרעיבה כשלעצמה ותזכורת שממש מעבר לפינה יש סניף של מקדונלדס עם מוכר מחוצ'קן שכבר מצפה לך בדלפק ורק מחכה להגדיל בשקל 90- זה מספיק.

הרי מה בעוצם עושה פה חברת הפרסום? היא דואגת לשדר מסר ישיר למוח (או למוח הלא מודע אם תרצו), שביב מידע – יש מקדונלדס בעולם. העובדה שיש בעולם מקדונלדס משתלבת יופי עם העובדה שאתה רעב (רק עכשיו ראית איך תיבלו פה נתח סטייק בשרני עסיסי ונוטף על הגריל). בפעם הבאה שתהיה רעב שוב החיבור כבר יהיה אינטואיטיבי.

אז בוא נעשה קצת סדר בדברים. מצד אחד פרסומת סמויה היא לכאורה הפתרון האידיאלי של עולם הפרסום, קולעת, תמציתית ולא מציקה לצרכנים, הם אפילו לא מודעים לה. מצד שני היא חסרת יצירתיות, "מנצלת" את מוחם התמים של הצרכנים, ובאופן כלשהו , לא מוסרי בעליל, שוטפת את מוחם. אך האם לא לשם שואף עולם הפרסום?
מבולבלים? גם אני!

לינקים:
עוד דוגמה, לא ממש מעולה לפרסומת תת-סיפית – קליק. (למישהו יש אש?)
ודוגמה אחרונה אך ממצה לכל הנושא – קליק.

[techtags:מקדונלד'ס, ליאור בורג, פרסומת סמויה, Subliminal message, פרסום תת הכרתי]

מקרה חירום בפייסבוק / אינסטגרם / וואטסאפ?

6 תגובות לפוסט

6 תגובות

 1. א. למיטב ידיעתי וזכרוני זה לא חוקי.
  ב. זה מזכיר לי את המקרה הלוקאלי שהיה בארץ לפני יותר מעשור (אם אני זוכר) עם תפוציפס שהחדירו תמונות "סקסיות" לא זוכר בדיוק מה היה שם.. אם זה היה סתם בחורות חצי ערומות או ערומות אבל היתה פרשה שכזו.. לאחר מכן היה בלאגן והמון בדיחות…

  בכל מקרה אם כבר מעלים את הנושא אז יש את הנושא של תוכן שיווקי בסרטים וסדרות (למי שיש כוח שיחפש את הקטע מויינס וורלד שצוחקים על הנושא…) להכניס פרסום "סמוי" בסרטים אפשרי מלבד בערוצים מסחריים (זה מה שידוע לי אם מישהו רוצה לחדש הוא מוזמן.) ועוד מיני פרשה, הישרדות, הפרק שהפרס היה שמפו של הדאנדשולדרס.. שם קנסו את ערוץ 10 על כך ששידרו תוכן פרסומי.

  בכל מקרה בהפקות לערוצים לא מסחריים (הפקות של יס והוט) מכנסים הרבה פעמים מוצרים לתסריט עצמו וכמובן שום פרסום הוא לא בחינם.

 2. הדוגמה של הסיגריה מזוייפת לדעתי. הכיתובית נראית חדשה וזמן המסך שלה ארוך מידי.
  לעצם העניין: מעבר לעובדה שכל הנושא הזה לא הוכח באופן רציני כמשפיע באמת, זה ממש
  לא נראה לי "הפתרון האידיאלי של עולם הפרסום". כמה כבר יעלה פריים אחד בהישרדות ? מה יעשו כל הבימאים, המפיקים והתאורנים של הפרסומות ? מה רק לעובדי שלטי נור מותר למחות ???

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תפריט הבית

קטגוריות פוסטים