מזבלה.קום

פרסומת: תערוכת סלבדור דאלי בישראל – מבטו של גאון

dalijedas

גלים הפקות בפרסומת טלוויזיה חדשה 'מבטו של גאון' המתקשרת את תערוכת יצירותיו של סלבדור דאלי בחול המועד פסח במרכז הקונגרסים חיפה. התערוכה המונה למעלה מ-500 יצירות מתקופות חייו השונות תוצג במרכז הקונגרסים בחיפה במתחם שישתרע על פני 3500 מ"ר במהלך חג הפסח בין התאריכים: 22.3-6.4.

יח"צ: אוצר התערוכה, אנריקה סבאטר Enrique Sabater, שימש כעוזרו האישי של דאלי במשך כ- 13 שנים, ונחשב לאחד האנשים הכי קרובים לאמן הספרדי. הוא החל דרכו כצלם, ותיעד רגעים נדירים בחייהם של דאלי ואשתו גאלה, שהיוותה השראה עבור האמן ברבות מיצירותיו, ובהמשך הדרך התקרב מאוד לזוג והפך לאיש סודם. צילומים אלו יוצגו גם הם במסגרת התערוכה, ויאפשרו הצצה נדירה אל חייו ודמיונו של אחד האמנים המוחצנים והחידתיים ביותר שידע העידן המודרני. אנריקה סבאטר יגיע לארץ כאוצר התערוכה. רבות סופר על קורותיו של מי שהוא ללא ספק אחד האמנים הראשונים שהפכו את האקסטרווגנזה לדרך חיים.

מפליא לגלות, אם כך, כמה מתחומי העניין שהניעו את דאלי וכמה מיצירותיו עדיין אינן מוכרות לציבור. בתערוכה יוצגו יצירות מתקופת חייו המוקדמת כמו גם המאוחרת, ובאופן זה, הקהל שיגיע לתערוכה יוכל להתרשם ולקבל השראה באופן בלתי אמצעי ממי שהוגדר על ידי אנדי וורהול כאחת ההשפעות הבולטות ביותר שיצרו את זרם הפופ ארט, והגדיר את עצמו כ"אני זה סוריאליזם". מבחינת דאלי, "הדבר שלעולם לא יהיה ממנו מספיק זו הגזמה". ואכן, בצד מטבעות שחרט ניתן יהיה לחזות בתערוכה גם בפסלי ענק שיצר, חלקם בגובה של 5 מטרים. מנעד היצירה של דאלי היה מאז ומעולם ללא תחרות, והוא מזמן לכל מי שפוגש את יצירותיו חוויה שאין שניה לה.

במסגרת התערוכה יוצגו גם יצירותיו של דאלי העוסקות בישראל, בציונות וביהדות. הקשר של דאלי לישראל אמנם לא פוענח עד היום, והצטרף למסכת הסודות שלקח איתו האמן אל דרכו האחרונה, אך היצירות הללו היו ונותרו מסעירות ומטלטלות, במיוחד עבור הקהל הישראלי והיהודי, שברובו אינו מכיר אותן. השווי הכולל של היצירות בתערוכה עומד על למעלה מ-60 מיליון דולר, והיצירה היקרה ביותר בה, ציור ושמו The servant of the disciples at emmaus משנת 1960, הוערכה בשווי של 2.4 מליון יורו.

כל היצירות יגיעו לישראל תחת אבטחה קפדנית שלא נראתה כמותה בתערוכות קודמות בארץ, חלקן מהאוסף הפרטי של אוצר התערוכה, אנריקה סבאטר, וחלקן מאוספים פרטיים בעולם – מפריז ועד דרום אמריקה. סלבדור דאלי היה ועודנו אמן רווי ניגודים וסתירות פנימיות, שבצד מוחצנותו המופגנת נחשב למי שלקח עימו סודות רבים אל קברו ב 1989. ההזדמנות לחזות ביצירותיו המקוריות בתערוכת הענק שתוקדש לו מהווה פתח לקהל הישראלי להיכרות מחודשת עם מי שהשפעתו ניכרת כמעט בכל תחומי התרבות כיום, או כדבריו של דאלי עצמו, "להביט, זה לחשוב" – ואכן לא ניתן להתרשם מיצירתו מבלי להישאב למקום שכולו השראה, דמיון פרוע ויצירתיות.

מקרה חירום בפייסבוק / אינסטגרם / וואטסאפ?

6 תגובות לפוסט

6 תגובות

  1. סרטון הפרסומת האידיוטי המוצמד להודעה על התערוכה, הנו עלבון ליצירת האמן המופלא.
    באופן אישי סבל דאלי מפחדים ומתסביכים, אך דמיונו המופלא ויכולתו הטכנית עלו אלף מונים מעל לפשפשים המנסים לפרסם את עבודתו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תפריט הבית

קטגוריות פוסטים