מזבלה.קום

נו נו נו למשתמטים

מזבלה

קבלו את הפרסומת החדשה של וביוזמת יהושע\TBWA בקמפיין 'ישראלי אמיתי לא משתמט'. למען הסר ספק, עבדכם הנאמנים לא השתמטו משירותם הצבאי. אני הייתי במג"ב וגיא היה נערת מים באב"כ. הזיבלון ניר תורג'מן על הגיטרה.

מקרה חירום בפייסבוק / אינסטגרם / וואטסאפ?

22 תגובות לפוסט

22 תגובות

 1. "ישראלי אמיתי לא… רגע, מה זה "ישראלי"? מישהו יודע מה זה "אמיתי"? "

  עוד ראקציוניזם פשיסטי של צבועים, דוגמת משרד הפרסום שלקח על עצמו את הקמפיין, שאורח חייהם טבוע עמוק במטריקס האינדיבידואליסטי של הקפיטליזם. זהו מטריקס שמקדש "מצליחנות" שמשמעותה כסף, קריירה, סטייל, בית-אוטו-נסיעות לחו"ל וכיוצא בזה מרעין-בישין תוצרת ארצות הברית של אמריקה. פתאום נזכרו שצבא זה חשוב? שערכים קולקטיביסטיים הם בעלי משמעות?
  גידלו אותנו על ערכים שציינתי לעיל, ועכשיו באים ויורקים עלינו על כך שהפנמו אותם והעפנו לעזאזל את יופי הבלורית והטוהר הציוני-קולקטיביסטי?

  גילוי נאות: הכותבת שירתה בצבא שלושה חודשים בלבד, וגם זה אחרי חריקת שיניים שהתחילה בערך בגיל 6 שנודע לה שיש מקום שחייבים ללכת אליו כשנהיים גדולים, בו אומרים לך מה לעשות ואוסרים עליך ללבוש את הבגדים שלך ומותר רק בגדים ירוקים. הכותבת עזבה את הצבא – לא השתמטה אלא עזבה – מכיוון שהמערכת הזו לא מתאימה לכל אדם; הצלקות שהיא משאירה הם מחיר שלא יתכן לכפות על הפרט לשלם. אבל יותר מזה, היא עזבה כי היא לא האמינה בדרך, לא במסגרת, לא במטרה ולא בשום דבר שהצבא ייצג. היא הפנימה את מה שלימדו אותה – שצריך להעצים את ה"אני" שלך, להגשים את עצמך. שהכלל לא יכול לדרוש מהפרט להקריב (למשל באמצעות חוק שירות חובה, שכופה על הפרט להתגייס) אלא אם הפרט עושה זאת מרצון.

  אח"כ מתפלאים שאנשים במדינה הזו שותקים כשנעשים עוולות בקנה מידה המוני ושצרכנים נדפקים בגדול ובשיטתיות ולא פותחים פה. מי שחונך לציות, אפילו אם הייתה רק פקידה בקרייה, לא ינקוף אצבע כי המערכת מנהלת בשבילו את העניינים. הוא מעדיף ראש קטן שעושה את העבודה והולך הביתה לענייניו הפרטיים.

 2. אני לא עשיתי צבא, סיבותיי עמי ומעולם לא הרגשתי צורך להצטדק או להתנצל על כך.

  נקלעתי אין ספור פעמים לסיטואציות כמו בפרסומת (ככה זה כשאתה קיבוצניק). זה תמיד הגיע ל"אחי, איפה שירתת?", אבל במקום בו הפרסומת נעצרת בדרמטיות על מבטו המבועת של המשתמט, אני הייתי עונה "לא עשיתי צבא", והשיחה הייתה נגמרת ב"וואלה? טוב, אז אתה שומע…" ואז היינו מתחילים לדבר על כדורגל או משהו כזה. מקסימום היו שואלים אותי למה, ולפעמים הייתי עונה ולפעמים אומר שזה לא עניינם.

  זה לא באמת מעניין את רוב הדור שלי (אמצע שנות העשרים), אם עשית צבא או לא. ערסים זה כן מעניין, אבל אני גם ככה לא מסתובב עם כאלה. כמה מחבריי הטובים ביותר שירתו ביחידות קרביות מובחרות בגאווה רבה ולא עניין להם את האשך אם לבשתי מדים או לא.

  ואני מציע קמפיין נגדי: "ישראלי אמיתי לא פוטר מגזרים שלמים משירות חובה", או "ידו הימנית של ישראלי אמיתי יודעת מה השמאלית עושה", וכן הלאה. הקמפיין הזה לא מעליב, לא מפחיד ואפילו לא מצחיק. הוא סתם מגוחך.

  ונ.ב. לעניין הסטיקרים – כשיצא קמפיין "רק ברק", נהנינו גם אנחנו מערב יצירה מוצלח במיוחד, ממנו יצאו שני סטיקרים שעד היום מודבקים בדירות חבריי: "רבאק, קר!" ו"קרבורטור".

 3. אולי הביצוע לוקה בחסר אבל האינסייט דווקא לא רע בכלל.

  נראה לי מאוד מעניין לתקוף את זה לא מההיבט הציוני-צדקני-מטיף שלא מצליח ולא יצליח לחדור את חומת הציניות של בני הנוער, אלא מההיבט החברתי שבאמת נוגע להם.

  אז נכון, הסיטואציה בפרסומת היא קצת נלעגת מעצם העובדה שהיא מנסה במפגיע להפחיד, אבל תסריט אחר שיעביר את המסר שאי שירות בצבא יגרום לך להרגיש קצת לא שייך בצורה אותנטית יותר יכול לעבוד יופי.

 4. משתמט – מי שחוק הגיוס חל עליו ובחר לא להתגייס…

  מכירים כאלו?

  אני לא מכיר מישהו שבחר

  אני מכיר מעט שישבו בכלא על השתמטות

  ואת כל השאר הצבא שחרר (עם מכתב יפה של קצין כח אדם)

  אז שיפסיקו לז… לנו את השכל – הצבא משחרר אנשים מסיבותיו שלו ואחר כך זורק את האחריות עליהם והופך אותם למשתמטים.

  וכן, עשיתי צבא מלא – וסבלתי מכל רגע…

 5. [Comment ID #7921 Will Be Quoted Here]
  ביהושוע. נראה לי שמכריחים אותם לההסתובב עם סטוקים ולחלק לכל מי שנקרה בדרכם.

 6. בא לי להקיא.

  (קצינה במיל', מתנגדת להשתמטות לשם השתמטות, תומכת בשחרור לא מתאימים, תומכת בסרבנות מצפון, חושבת שגיוס צריך להיות וולנטרי, והכי חשוב – חושבת שציד מכשפות הוא הדבר האחרון שחסר לנו כאן כרגע).

 7. היה דיבור שאביים את התשדיר הזה, אבל במהרה נזכרו לשאול אותי לגבי השירות הצבאי שלי שהסתכם ב-4 חודשים ו'אי התאמה'. בכל מקרה – התגלגלו לידי עשרות סטיקרים של 'ישראלי אמיתי לא משתמט', מה שפצח ערב יצירה שלי ושל חברי המשתמטים (ולא). מפירות הערב אוכל לציין את 'ישראלי אמיתי לא משתלט', 'ישראלי אמיתי לא משתמש', 'אלי ישראלי לא משתמט' והסדרה שהוקדשה לחברנו – אמיתי: 'אמיתי משתלט', 'אמיתי משתכר' ו-'אמיתי משתפר'.

 8. כפי שנאמר בקמפיין זה לא משנה איפה שירתתם – דעו שמדינה שלמה גאה בכם (אלא אם כן אתם ג'ובניקים כי אז אתם שווים רק ארד, או תומכי לחימה שאתם שווים כסף – אבל רק קרביים שווים זהב)
  ובנימה זו
  MY ASS 🙂

 9. איזו אכזבה. לא נראה לי שהסיטואציה הדמיונית הזאת תעשה למישהו איזושהי צביטה בלב. אני פשוט חיכיתי שהבחור יגיד: "אני לא שירתתי, עשיתי בנתיים תואר" ואז הבחורה אפילו תתלהב.

  לפי מה שאני יודע, אם רוצים "למתג" את ההשתמטות מהצבא כבזויה וכנלעגת, דרוש תהליך יותר ארוך שהפרסומת הזו אולי תהיה רק לקראת סופו.

  מה שכן, בנימה אישית, אני מקווה שיצליחו. השתמטות מהצבא (או לפחות שירות לאומי לתקופה מקבילה) היא בזויה.

  אה כן, עישון זה גם רע. 😀

 10. אוי זה כל כך חלש.
  ממש לא נעים לי מהבחורצ'יק שלא שירת, והכי לא נעים לי מהגויה התמימה שנקלעה לחפירת חייה על נושא שכל כך לא מזיז לאף אחד בעולם חוץ מחיילים משוחררים. בהודו.
  גילוי נאות – הכותב מתנגד לתופעת ההשתמטות לשם השתמטות וטוחן עד היום אימונים במילואים, אך לא חושב שיש לו יתרון כלשהו שמתיר לו להעמיד משתמטים במצב לא נעים.

  קיצר – חזרה למעבדה ומציאת אינסייט חדש.

 11. ב-ו-ל-ש-י-ט
  מי שכתב את התסריט לשטות הזו חי בסרט. מנסים לפתור את הדיסוננס של לשרת בצבא באמצעות סנריו דימיוני שבו אתה מספר לאמריקאית בלונדינית שהיית בגולני וזה עושה אותך גבר בעיניה.
  במדינה שהערכים שלה הם קפיטליזם (אנשים שעשו אקזיט לחברה בחו"ל), הון ושלטון (מאפיונרים הם סלבס) איך יפתרו את הדיסוננס של שירות בצבא עם תשדירים מגוחכים שכאלו?

  גילוי נאות: עשיתי חצי שנה והשתחררתי על "רפואי".

 12. מה זה משנה לתפקידכם מה עשיתם בצבא ואם בכלל הייתם שם? זה מה זה בולשיט ואתם נסחפים אחרי זה כמו כולם.

  ובכלל, למה שלא יהיה קמפיין שקורא לישראלי האמיתי להביע תרעומת על זה שניצולי שואה חיים בתנאים מחפירים ושתושבי שדרות סובלים מחרדה ומפוני גוש קטיף עדיין גרים באתרי קרווילות ואף אחד לא ממש מעמיד פנים שאכפת לו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תפריט הבית

קטגוריות פוסטים