מזבלה.קום

השבוע שהיה

מזבלה

מאת: ג'וני אבולה \ פלנר

וואו, לכתוב פוסט אורח במזבלה! איזה כיף, אני מרגיש כמו המנחה של SNL
אז אפילו שאני לא פרש בעולם הבלוגים, עדיין זה כבוד גדול בשבילי לכתוב בבלוג הפרסום מספר 1 בארץ by far, ובכלל –אתר התוכן בנושא פרסום מספר 1 בישראל, ומאוד שמחתי כשדורי ביקש ממני לכתוב פוסט למזבלה. הבעיה הייתה שלא היה לי מושג על מה לכתוב. אם היה לי, הייתי מעדכן את הבלוג שלי בחודשים האחרונים…

אבל השבוע יצא לי לראות קצת טלוויזיה "אמיתית", כלומר לא תכנים ב-yes max ו/או קבצים סטייל prison break s03e01, וזו הזדמנות לכתוב כמה מילים על מה שקורה בברייקים וביניהם:

1. סלקום חגגו את הלקוח ה-3 מיליון שלהם, "אם ספרנו נכון" כמו שאומרת הפרסומת. אילן, מה זה "אם ספרנו נכון" – חשבתי ש"מה שלא נמדד לא מנוהל"?

2. וכמובן שהם קראו למופע, שבו הם שכחו שיום העצמאות יהיה רק במאי ושיגרו 3 מיליון זיקוקים ב-45 מוקדים ברחבי המדינה (פלוס קמפיין של 3 מיליון דולר), "משהו קטן וטוב".

placeholder for flash movie

3. אתם קולטים שכשבזק בינלאומי סוגרים פרסומת שלהם עם הסלוגן "יותר ממספר 1", מופיעה למטה כתובית "על פי סקר TNS יוני 2007"? כלומר "יותר ממספר 1" זה לא סתם סלוגן שהומצא במרפסת של אדלר, אלא הוא אשכרה מבוסס על סקר דעת קהל… אם עד עכשיו חשבתם שבזק בינלאומי "סתם" מובילים את שוק האינטרנט והשיחות לחו"ל, אז מסתבר שזלזלתם בהם, כי העם קבע שהם יותר ממספר 1!

4. הסבר פוטנציאלי ולא לגמרי הזוי: בזק בינלאומי ואדלר החליטו למצב את החברה כסופר-מובילה, ורצו לומר משהו יותר מתוחכם ומתקדם מאשר סתם "מספר 1". אז הם הגיעו לרעיון של "יותר ממספר 1", ויש מצב שבגלל שהרשות עשתה להם בעיות עם הסלוגן הזה, הם יצאו לסקר שבו הם חינטרשו מלא שאלות בילד-אפ, הכל כדי להכין את הנשאלים לשאלה החשובה – משהו בסגנון של "עד כמה אתה מסכים שבזק בינלאומי היא יותר ממספר 1 בשוק השיחות לחו"ל והאינטרנט" (אבל גם יכול להיות שזה רק אני).

5. בפרסומת לצבע לשיער לגברים (שלמור אבנון עמיחי) של just for men, רואים גבר עם שיער מאפיר שמתכתב עם בחורה באינטרנט וכשהוא מתאר לה איך הוא נראה ומגיע לקטע של השיער, הוא מתלבט ולבסוף כותב שיש לו שיער חום ורץ לחפוף עם just for men, וכמובן שבעקבות כך השיער שלו הופך לחום, חיוני ומלא ברק, וגם הבחורה שווה והכל יופי. אז בעצם העצה ש-just for men נותנים בנושא יחסי גברים-נשים ודייטים היא: זה אחלה להתחיל מערכת יחסים בשקר?

וכמובן שזה הזכיר לי את ג'רי וג'ורג' מדברים על הפאה החדשה של ג'ורג':

George and Jerry, walking together.

GEORGE: I'll try some on and see how they look. It's just hair.
JERRY: You ever see what that thing looks like in the back? You got your natural little curls on the bottom, and then that big phony mat coming down on top of ’em.
GEORGE: Well, some of ’em look good. The ones that look good you don't even know about.
JERRY: What if you get involved with a woman? How're you gonna tell her?
GEORGE: The way they make ’em these days, I'll never have to tell her.
JERRY: So you keep it a secret your whole life, then at your funeral the mortician comes out (as mortician) 'Here, Mrs Costanza, I thought you might want this'. (as Mrs Costanza, horrified) Aahh!

6. ג. יפית שרה בפרסומת למשכנתא של מזרחי-טפחות והעולם שותק.

7. יש לערוץ 2 סדרה של פרומואים, כמעט סרטי תדמית של "נבחרת החדשות מספרת על מה שהם מרגישים ב-'מאחורי הקלעים' של שידורים טלוויזיוניים גדולים" (למשל יונית מספרת על השידורים בתקופת מלחמת לבנון – "איך ששמעתי על החטיפה, עזבתי הכל וטסתי לצפון"). הפרומו שעוסק בשידורים בתקופת אשפוז שרון מסתיים עם רוני דניאל שמיישיר מבט אמיץ למצלמה (שמלווה בנשיכה קלה בשפה) ואומר ש"האיש הזה שרון חסר לי נורא".

אם תחשבו על המשפט הזה של רוני בנימה ביקורתית, אפשר לומר שיש בו מימד חתרני, מכיוון שכשמישהו כמו רוני דניאל – שהוא סוג של "מר ביטחון" לאומי בחברת החדשות (הלאומית) של ישראל – אומר כזו אמירה, זה בעצם רומז לכך ששרון חסר מאוד בעיקר על רקע כישלון המנהיגות האדיר שמתרחש בו. אבל אם תחשבו על זה שמדובר בכל זאת בערוץ 2 הכל-כך הגמוני, ומיינסטרימי, אז כנראה שאין מצב לחשיבה הביקורתית וכל תפקידה של האמירה הזו הוא פשוט כדי להראות את רוני האנושי והרגיש, בסגנון "מיקי מוחה דמעה למראה המקרר הריק".

8. יום חמישי בערב, 4 דקות לסיום המשחק ומכבי במינוס 12 אחרי שהיא בקושי חוזרת ממינוס 27. המשחק גמור כבר מזמן, אבל יורם ארבל נכנס לאטרף של "צופים יקרים, כלום לא גמור פה, הכל פתוח, מכבי יכולה לסגור את הפער".

כל מי שראה את המשחק ידע שהוא גמור, והסיבה היחידה לכך שיורם טוחן לנו שהכל פתוח, היא בגלל שהמשחק משודר בערוץ מסחרי שמתקיים מ(כמה שיותר) ברייקים של פרסומות ו(כמה שיותר) חסויות. במצב כזה של משחק מעפן ואבוד לגמרי, לא מעט צופים מעדיפים לחסוך לעצמם את כאב הלב ומפסיקים לראות את המשחק. מבחינת ערוץ 10 זה חמור מאוד כי יש מצב שאותם צופים יזפזפו לערוץ 2 ויראו את הסדרה החדשה של עירית לינור. לכן מטרתו של ארבל מבחינת הערוץ היא לנטוע בנו תקווה. תקווה ששום דבר לא גמור, והכל באמת עדיין פתוח – העיקר שנמשיך לצפות בכל הפרסומות והחסויות שנותרו עד סוף המשחק ולא נלך לראות חו"ח את "משמורת".

9. עוד לגבי ערוץ 10 – רצים בו פרומואים לשידור שלו מהעצרת בכיכר מחר (שבת), וכשמציינים בו את רשימת האמנים שיופיעו, השם הראשון הוא רן דנקר. רן דנקר הוא השם הראשון שערוץ 10 בחר לקריין בפרומו שלו לעצרת הזיכרון לראש ממשלה שנרצח (הייתי צריך לכתוב פעמיים כדי להפנים).

10. ובאותו נושא, השבוע איבדנו את פולי והתאבלנו עליו כמי שהיה חלק מרכזי בהווי התרבותי-ישראלי שלנו. על מי הילדים שלנו יתאבלו, מי יהיו הדמויות הגדולות של עולם התרבות שלהם – מייקל לואיס? יהודה לוי? נינט?

שבת שלום.

(בפעם הבאה, אם תהיה, חשיפה: מה המקור של "ג'וני אבולה" – בהשראת קעקול)

מקרה חירום בפייסבוק / אינסטגרם / וואטסאפ?

11 תגובות לפוסט

11 תגובות

 1. לגבי 8 – אני מוכן לסבול את זה בשמחה בערוץ 10, אני פשוט מאושר שהשידורים עברו מערוץ ראשון ואני לא אשמע לפחות שנה את הפרסומת המפגרת של המהנדל (או יותר גרוע – מהנדל ימי)

 2. ואגב, הכוונה בסעיף של just for men, לא הייתה לצעוק "צביעת שיער היא הונאה!" כמו שאתה חשבת שהתכוונתי.
  זו עקיצה על סיפור המסגרת של הפרסומת הזו, רק בגלל שמשרד פרסום אמור לחשוב על כל הקונוטציות והפרשנויות שיוציאו מהטקסטים שלו.

  אפילו לג'רי זה היה ברור… 🙂

 3. [Comment ID #6416 Will Be Quoted Here]

  בסטרד יקר (איזה כיף להתחיל עם אוקסימורון),

  ממש לא.

  קודם כל, היא לא ממש של שלמור, בוא נתחיל בזה.

  שנית, אל תשווה שיער, שנחשב כאחד מפרטי המראה הכי חשובים שיש ללק, אודם, או שייב.
  לצבוע משיער אפור לחום זה שונה מלשים לק.
  לק, אודם וכד' הם נגיעות עיצוביות קטנות שמשדרגות את הלוק הכללי. צביעת שיער מאפור לחום זה שינוי מהותי של המראה שלך.

  תחשוב על הסיטואציה שאחרי 3 חודשים של מערכת יחסים:
  א. הבחורה אומרת לו: תשמע, חשבת שיש לי ציפורניים יפות, אבל האמת היא שאני מסתירה עם לק שהן לא מושלמות
  ב. הבחור אומר לה: תשמעי, חשבת שיש לי שיער חום חזק ובריא, אבל בתכל'ס אני עם שיער שיבה כבר 5 שנים

  אם אתה לא רואה הבדל אז צר לי…

  אגב, אני ברור משקיע בבליינד-דייטים – שם פוש-אפס, דוחף כריות, שיער מהרגליים, הכל.

 4. גו'ני B-GOOD, אחלה סיכום שבועי, לגבי ג.יפית, פיספסת את העיקר, מילא ג.יפית אבל מיה אווווווווו מיה, מה נהיה ממך? איפה הימים שעשית פליק-פלאק באויר בשביל מי עדן? איפה הימים שעם יד אחד הייתי יכול לחבק אותך? היום צריך מעגל חברים בשביל זה! עצוב 🙁

 5. נראה לי שפיספסת בגדול בנוגע לפרסומת של שלמור הנוגעת לצבע השיער. במסר נגעו היוצרים בתובנה ובהתנגדות בסיסית של גברים לצבעי שיער ועטפו אותה בסיטואציה שבקלות ניתן להזדהות איתה, מתוך הבנה ששיער מאפיר הוא עדות לא מחמיאה לבגרות יתירה, אפילו נאמר שהאדם לא חצה את ה-45 שלו. מתוך הדברים שלך ניתן לומר שהאישה לא הייתה צריכה להתאפר בכלל כי היא משקרת שהשפתיים שלה לא אדומות כל כך, הלק על האצבעות שלה לא חושף את הסדקים שיוכלים להיות ובכלל למה לא לגלח רגליים, שיראה הבחור עם מי יש לו עסק… אני בטוח שכאשר אתה יוצא לבליינדייטס אתה לא לא מגיע כולך בטבעיות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תפריט הבית

קטגוריות פוסטים