תארוז לי קילו תפוזים

מזבלה

ערוץ 1 ביקש באחרונה מסטודנטים לצילום תמונות עבור הפרומואים שלו, בחינם ומבלי לתת קרדיט. דיווחתי על כך באתר "העין השביעית" (קליק לקריאה) ופרסמתי הפניה בבלוג שלי, חדר 404, בליווי צילומסכים מהפרומואים – צילום מאקרו של פריטים ועליו כיתוב ולוגו הערוץ הראשון.

התפוזים של הערוץ הראשון
התפוזים של הערוץ הראשון

לורה גויכמן, רכזת הסברה באגודת הסטודנטים באוניברסיטת ת"א, כתבה לי באימייל: "ראיתי בבלוג שלך תמונות מהקמפיין החדש של הערוץ הראשון שמבקש מסטודנטים לשלוח להם צילומים תמורת הכבוד להופיע בקמפיין. אני מצרפת כמה תמונות בעלות דמיון מפתיע לקונספט העיצובי של קמפיין הערוץ הראשון – אלו תמונות מתהליך המיתוג מחדש שעברה אגודת הסטודנטים בשנה שעברה, תמונות שהיו תלויות בקמפוס האוניברסיטה במשך כחודשיים. […] המיתוג עצמו כלל שינויי הפונטים, הלוגו והמראה הכללי של פרסומי האגודה. הפוסטרים שצרפתי לך נוצרו כשיתוף פעולה ביני לבין תומר שוחט שהיה בזמנו הגרפיקאי של האגודה".

הקמפיין של האגודה, שכלל כמאה כרזות שונות, פורסם בחופשת הסמסטר בסוף 2008 על קירות האוניברסיטה ובאתר האגודה (קליק). גויכמן צירפה כמה תמונות מהקמפיין של האגודה, עם קריאייטיב זהה לזה של הפרומואים של ערוץ 1: צילומי מאקרו ועליהם כיתוב. אחת הכרזות, של התפוזים, נראתה כמו העתקה אחד לאחד, מלבד שם הגוף המפרסם.

התפוזים של אגודת הסטודנטים - אוני' תל אביב
התפוזים של אגודת הסטודנטים - אוני' תל אביב

דוברת רשות השידור, לינדה בר, מסרה בתגובה: "שידורי הפרומו באריזה החדשה בערוץ הראשון משודרים מאז חודש מרץ 2009, תהליך העבודה החל בשנת 2007 כאשר הרעיון של צילומי מיקרו הינו מקורי ופותח על-ידי חברה מהמובילות בתחום ועל ידי מעצב שאגב הוא מודל לחיקוי בפני עצמו". לאימייל היא צירפה תמונות מהמצגת שערך המעצב (שאת שמו לא קיבלתי) לרשות ב-2007.

הערוץ הראשון - אריזת מסך
הערוץ הראשון - אריזת מסך
הערוץ הראשון - אריזת מסך
הערוץ הראשון - אריזת מסך

לפעמים מה שנראה כהעתקה מתברר כצירוף מקרים פלאי במקרה הטוב, או קריאייטיב בנאלי במקרה הרע. אני משאיר לכם לשפוט איזה מההסברים תקף פה.

עידו קינן הוא בלוגר ועיתונאי

מקרה חירום בפייסבוק / אינסטגרם / וואטסאפ?

3 תגובות לפוסט

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תפריט הבית

קטגוריות פוסטים