ארגון העיתונאים יוצא להגנת גיא לרר, שיגר מכתב בהול למפכ"ל המשטרה רוני אלשיך

משטרת ישראל, גיא לרר, אילוסטרציה
משטרת ישראל, גיא לרר, אילוסטרציה

בעקבות חקירתו של מנחה תוכנית 'הצינור' גיא לרר, שחשף לפני כשעה קלה בפרופיל ה'פייסבוק' שלו, כי נחקר תחת אזהרה במשטרת ירושלים, וזאת בחשד לפרסום חומרי חקירה אסורים בנושא סרטון של עורך הדין ברק כהן, מוביל תנועת 'באים לבנקאים' שיצר סרטון סאטירי על אחד משוטרי התחנה, ארגון העיתונאים בישראל יוצא להגנתו של לרר ומשגר בדקות האחרונות מכתב בהול למפכ"ל המשטרה הנכנס רוני אלשיך. "נוצרת התחושה כי מדובר בניסיון להטיל אימה על עיתונאי שמעז למתוח ביקורת על המשטרה" כך נכתב במכתב.

מאקו: קיבל צינור. באמת?
מאקו: קיבל צינור. באמת?

דבר העיכוב של גיא לרר עורר סערה ברשת ובתקשורת הישראלית שמיהרה לסקר את הפרשה ולמתוח ביקורת קשה על התנהלות משטרת ישראל לנוכח המעצר של הקולגה לתחום. עשרות אייטמים בטווח זמן של שעה עלו באתרי החדשות המרכזיים, ביניהם מאקו, ynet, מעריב ועוד. כל זאת בסמיכות למינוי המפכ"ל החדש רב ניצב רוני אלשיך שנדרש כבר עם כניסתו לתפקיד להתמודד עם פרשה חדשה שמעיבה על המוניטין והתפיסה של משטרה ישראל בעין הציבור וזאת לצד אינספור פרשות נוספות שמציגות את משטרת ישראל ואת התנהלות מפקדיה באור שלילי.

המכתב המלא של ארגון העיתונאים ששוגר בדקות האחרונות (PDF)

לכבוד
מפכ"ל משטרת ישראל,
רב ניצב רוני אלשיך
שלום רב,

הנדון: חקירת העיתונאי גיא לרר
שלום רב,

1. ראשית, ברכות על כניסתך לתפקיד החדש. אנו מאחלים לך הצלחה ומקווים שלצד יתר המשימות הגדולות העומדות לפתחך, תפעל לשפר את יחסה של המשטרה לעיתונות ולעיתונאים בישראל.

2. הובא לידיעתנו כי עיתונאי חדשת 10, גיא לרר, זומן בידי המשטרה לחקירה בעקבות שידור סרטון על חקירה שכבר פורסם ברשתות החברתיות ונצפה על ידי עשרות אלפי אנשים.

3. הריני להזכירך את נוהל "עיתונאי – אישור זימון לחקירה ולעריכת חיפוש" של המשטרה, שמכיר ברגישות הסיטואציה ובסכנות שהיא טומנת בחובה לדמוקרטיה ולחופש העיתונות. הנוהל מציין כי "נדרשת המשטרה לנהוג באיפוק רב בהפעלת סמכויותיה על-פי חוק ולהפעילן רק לאחר מיצוי כל הדרכים החלופיות בחקירה". הנוהל קובע כי אם התעורר הצורך לחקור עיתונאי או לערוך חיפוש, יועבר חומר החקירה לאישור ראש אגף החקירות והמודיעין, והוא זה שיחליט על ביצוע הפעולה.

הנוהל מדגיש כי עיתונאי יזומן לחקירה רק אם יתקיימו כל התנאים הבאים: זו הדרך היחידה להשיג את המידע הדרוש לחקירה, המידע שבידיו חיוני, והעבירה שנחקרת חמורה. בטרם קבלת החלטה על זימון לחקירה, על ראש אגף החקירות והמודיעין ליידע את המפכ"ל ולקבל את אישורו, ובמקרה הצורך אף יתייעץ עם פרקליט המדינה או עם מועצת העיתונות. ראש האגף בעצמו, כך נכתב, אמור להנחות את ניהול החקירה.

המעצר של לרר בראי התקשורת
המעצר של לרר בראי התקשורת

4. האם התנאים והוראות המצוינות בנוהל זה אכן מולאו? כיצד ועל ידי מי התקבלה ההחלטה לזמן את העיתונאי לחקירה?

5. לאור האמור לעיל, משתמע כי אין שום הצדקה עניינית להחלטה לנקוט צעד חריג כל כך של חקירת עיתונאי במשטרה, ונוצרת התחושה כי מדובר בניסיון להטיל אימה על עיתונאי שמעז למתוח ביקורת על המשטרה.

בשולי הדברים, אף עולה תמיהה מדוע בחרה המשטרה לזמן לחקירה דווקא את מגיש התוכנית, שהוא אולי המפורסם בצוות אך לא האחראי על התכנים, מה שמייצר חשש של ניסיון לייצר אפקט של הרתעה בבחינת "למען יראו וייראו".

לרר במעצר, אילוסטרציה: יבגני זרובינסקי
לרר במעצר, אילוסטרציה: יבגני זרובינסקי

אנו רואים בכך ניסיון פסול להעביר מסר ללרר עצמו, שמרבה במסגרת תפקידו להעביר ביקורת על תפקוד המשטרה, אך הפגיעה אינו רק פגיעה אישית בו, אלא פגיעה בכל ציבור העיתונאים ובתוך כך גם בזכות הציבור לדעת ובחובת העיתונות לחשוף עוולות. זו פגיעה שיש לה אפקט מצנן על יכולתנו כעיתונאים למלא את תפקידנו ולבקר את המשטרה ללא מורא.

6. אנו קוראים לך להודיע על סגירת התיק, ולחדד לפקודיך את הנוהל העוסק בחקירת עיתונאים.

7. מדובר במקרה נוסף שמצטרף למסכת עגומה של יחס מכפיר של המשטרה כלפי העיתונאים בישראל. נשמח לקיים בהקדם האפשרי פגישה שתעסוק בנושא זה ובאופן שבו אנו יכולים לפעול יחד כדי לשפר את המצב.

בכבוד רב,
יאיר טרצ'יצקי
יו"ר ארגון העיתונאים בישראל

העתקים:
השר לביטחון פנים, גלעד ארדן
יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ דוד אמסלם
נשיאת מועצת העיתונות, השופטת דליה דורנר
ראש השדולה הפרלמנטרית למען חופש העיתונות, ח"כ קסניה סבטלובה
מגיש "הצינור", גיא לרר

מקרה חירום בפייסבוק / אינסטגרם / וואטסאפ?

1 תגובות לפוסט

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט הבית

קטגוריות פוסטים